Ještě tak 3 dny předtím, než jsme vyrazili na Balkán, jsme netušili, jestli pojedeme přes Srbsko a nebo to vezmeme přes Chorvatsko a Bosnu. Několik lidí, co cestovali stejným směrem, nás totiž od cesty přes Srbsko odrazovali. Důvody byly většinou politické, bezpečnostní a také se týkaly určitých nesympatií vůči Srbům. Srbsko a Kosovo prostě ještě v hodně lidech dost silně rezonuje.
No jo, jenže když nám něco takového tvrdí, tak my si to taky většinou na just chceme ověřit na vlastní kůži :-)) Cestu do Kosova jsme ale přece jen raději vynechali. Bylo to v době, kdy se tam zase řešily nějaké problémy s SPZ a atmosféra tam byla trošku napjatá. Ale politiku stranou….
MIMO EU
Vjezdem do Srbska se rázem ocitáme mimo EU. Je to nezvyk zase stát hodinu a půl na celnici a ukazovat pasy 🙂 Nutno dodat, že na hranici Srbska a Maďarska jsme stáli nejdýl, ze všech možných hranic, které jsme na Balkáně projeli. Ale děcka měly nový zážitek a razítko do pasu, takže fajn 🙂 Upozorňuji, že do Srbska by nám stačil i OP, ale my měli s sebou raději oba doklady.
Co je větší “problém” než doklady jsou data/SIM/volání. My kupovali tedy místní SIM až v Albánii, ale byla platná pro celý Balkán, jinak byste se na datech nedoplatili….
PODOBNÝ JAZYK
Velká výhoda Srbska je ta, že jim tu celkem rozumíte. Většina obyvatel tu mluví srbochorvatsky, což je celkém podobné našemu jazyku. Větší problém je občas s psanou verzí, protože Srbové používají jak latinku, tak cyrilici.
MNOHO NÁRODŮ, MNOHO JAZYKŮ, MNOHO KULTUR
Popravdě je dost složité pochopit, jak to tu na Balkáně chodí, co se různých národnostních otázek týká. Míchá se tu v jednom státě tolik různých národností, náboženství, kultur a jazyků, že je prostě nejlepší se s nimi nebavit o politice a vždy chválit tu národnost, ke které daný člověk patří 🙂 Ale pozor! To, že někdo žije třeba v Srbsku, ještě nemusí znamenta, že je Srb! 🙂 V Srbsku najdete Srby, Albánce a Maďary. Náboženský pak hlavně pravoslavné a muslimy. A to ještě Srbsko po oddělení Kosova patří k těm méně náročnějším národům, co se složení obyvatelstv týká. Největší problém byl v Bosně a Hercegovině a také v Černé Hoře….Tam máte po kopě Černohorce, Srby, Bosňáky a ještě Albánce 🙂
Upozorňuji na to hlavně proto, že není dobré hned na hranicích při vjezdu do Srbska říct, že se z Balkánu těšíte hlavně na Albánii 😀 Entrée jako řemen….naše entrée 🙂 Naštěstí se místní celník zlobil jen na oko a ještě se začali s kolegou “hádat”, jestli je hezčí Srbsko nebo Černá Hora, ze které pocházel druhý celník. Náš názor radši říkat nebudu 🙂
Palič
Palič je takové předměstí větší Subotice. Je to pěkné město s krásným parkem u jezera stejného názvu. Je tu hodně potulných psů, ze kterých ale vůbec nemusíte mít strach, tedy pokud s sebou nemáte svého psa.
Zlatibor
Zlatibor je větší horské městečko, které musí být v turistické sezóně asi poměrně rušné, v říjnu tu však skoro nikdo nebyl. Je tu nádherně. Jsou tu rozlehlé žluté pláně, na kterých se pasou koně a ovečky. Najdete tu řadu tras na túry.
My s dětma vyrazili za deštivého počasí do místního dinoparku, který je velmi nadchnul. Jsou tu nejen dinosauři, ale také hřiště, živá zvířátka, dinosauří městečko.
Drvengrad
Věřím, že pro mnoho z vás, kdo máte rádi filmy Emira Kusturicy, bude tento název povědomý. Je to napodobenina typické srbské vesnice, vlastně takový umělý skanzen. Platí se sem vstup. Dá se tu dokonce i ubytovat.
Tara National Park
Krásné lesy, pěkné stezky, obrovská přehrada…další místo ideální na výlety. Určitě do tohoto výkusu Srbska zavítejte.
V Srbsku jsme strávili jen týden, proto je náš článek jen takovým naťuknutím a připomenutím, zejména pro nás, že Srbsko je krásný kus země a rádi se sem úplně bez starostí a předsudků znovu vrátíme.