V Českém ráji zvlášť v létě nenajdete moc míst, kde byste za každým rohem nepotkali davy turistů. Výjimkou jsou právě Klokočské skály, které se svými výhledy a krásou mohou rovnat leckterým známnějším. Je tu spoustu jeskyní a průlezů. Děti byly nadšené a člověk je tak nemusí nutit k chůzi, protože je tu toho tolik zajímavého, co chtějí vidět.
Trasy:
- Z hradu Rotštejn (pod kterým naleznete malé parkoviště zdarma a bufet) se vydejte směr Klokočské průchody a na oběd si zahněte do restaurace Na klokočských skalách. Trasu můžete jít i obráceně. I pod Klokočskými průchody se dá zaparkovat pod stromy. Počítejte ale s tím, že tu nejsou žádná velká parkoviště, ale tak pro 10 aut. Cesta jedním směrem je dlouhá asi 1,5 km, ovšem my to šli snad přes tři hodiny. Trasa je tu.
- Druhou trasu můžete jít třeba od restaurace Hasičárna, kde je také malé parkoviště, a pak zase cca. 1,5 km k jeskyni Postojna. Trasa je tu.
Určitě zavítejte na hrad Rotštejn. Jsou tu moc milí průvodci. Děti si tu mohou vybarvit obrázky a dát razítka. Pejsci tu nejsou problém. Dospělí zaplatí 40 Kč, děti do 6 let jsou zdarma, pak za 25 Kč.
Potěšil mě, jako patriota Českého ráje, Váš příspěvek o výletu na Klokočské skály a Rotštejn. Také vyhledávám místa, kde není přelidněno, a máte pravdu, Klokočské skály si stále uchovávají v tomto směru jedinečnost. Proto byly také oblíbeným místem Josefa Rakoncaje (viz publikace Skály Českého ráje – výpovědi renomovaných horolezců o lásce ke skalním městům Českého ráje).
Jedno další velmi zajímavé místo Vám doporučím – pokud sjedete z Klokočí dolů do Vesce, zabočíte po hlavní silnici doprava, vyjedete na kopeček, kde je směrovka na odbočku doleva do osady Prackov. Pojedete kolem krásného hřbitova s některými úžasnými náhrobky (jeden např. s množstvím leštěných achátů a dalších kamenů), od hřbitova je krásný pohled vlevo v dálce na skalní hřebeny Suchý skal a vpravo na horu Kozákov (744 m). Dál bude pokračovat po silničce serpetýnkami až k ceduli Prackov – vlevo se nachází unikátní nedávno objevené místo původní sopky a před Vám je Kaple P. Marie postavená v roce 1919, vedle ní stoletá Lípa Svobody a náhrobek padlým občanům Prackova v době 1. světové války. Kaple je zapsaná kulturní památka a je majetkem Spolku přátel prackovské kapličky, který ji zachránil už skoro na poslední chvíli, nechal krásně zrestaurovat exteriér i interiér, kde jsou stoleté unikátní oltáře z papíru, úžasné nástropní malby a celé místo je zvláštní svým geniem loci. Podrobnosti si můžete najít na webu.
Moc děkuji Aleno za poděkování i za doporučení…až budeme v ČR, zajedeme se podívat. Mějte se krásně