Cílem naší čtyřměsíční cesty po Skandinávii, hlavně Norsku, byla oblast za severním polárním kruhem… a to zejména Lofoty…byl by hřích dojet tak daleko a nenavštívit je. Jsou opravdu nádherné, i když dojem trošku kazí davy turistů a zástupy obytňáků. Přestože máme na přeplněné turistické destinace, a navíc v sezóně, trošku alergii, tak na Lofotech nám to tolik nevadilo, protože takovou krásu, kterou tu příroda vytvořila, nemůže zkazit vůbec nic. Navíc jsme si pak odskočili na vedlejší ostrov Senja a to je podobná krása, akorát bez turistů.
Lofoty je za mě jedno z nejkrásnějších míst, které jsme po dobu našeho cestování navštívili. Ostatně celé Norsko má nádhernou přírodu. Souostroví Lofoty je dokonalé spojení čistého moře, neustále se měnícího počasí, vysokých kopců a skal rostoucích přímo z vody, malých červených rybářských domečků, zelených mechů a sušáren ryb.
Většinou, když je člověk z něčeho nadšený už z fotek, má pak velká očekávání a bojí se zklamání z reality. U Lofot to ale neplatí. Můžete vidět stovky krásných fotek a stejně vás zdejší příroda chytne za srdce. No ale pojďme trošku k praxi…
JAK SE DOSTAT NA LOFOTY, A TO DOKONCE ZDARMA!
Na Lofoty se dá dostat různými způsoby. Můžete to celé objet po pevnině (což je pěkná dálka) nebo jet trajektem z různých míst. My osobně doporučujeme dojet jen do Bodo a odsud se přeplavit trajektem. Máte dvě možnosti. Jednodušší cesta vás bude stát peníze, složitější cestu absolvujete zadarmo.
- Přímý trajekt z Bodo do Moskenes. V sezóně si určitě kupte dopředu. Ceny jsou různé podle počtu osob a velikosti auta. Můžete tu průměrně nechat 2500 – 5000 Kč za jednu cestu.
- Trajekt s přestupem na ostrově Vaeroy (nebo Rost) a poté jedním z dalších trajektů do Moskenes. Tento způsob dopravy je zdarma. Rezervaci v sezóně doporučujeme, jinak být nemusí. Musíte sednout na trajekt a přeplavit se na ostrov Vaeroy nebo Rost, kde vystoupíte a jedním z dalších trajektů pak dojedete až na Lofoty – Moskenes. My doporučujeme ostrov Vaeroy. Je větší a je tu třeba moc pěkný výlet na Hatua. Případně se můžete jít podívat na pobřeží na sušárny ryb u přístavů či maják. Pěkný výlet s dětmi je i na menší maják. Dobře se přespává u pláží na druhé straně ostrova, odkud se můžete vydat dál po pobřeží.
Za tyto cenné informace děkujeme Radce a Ivarovi z projektu „Miluju Norsko“, na jejichž web se určitě podívejte.
NAŠE TIPY
Na Lofoty jsme přijeli ještě těsně před sezónou a odjížděli v sezóně (druhá půlka června – druhá půka srpna). Můžeme tedy porovnávat a určitě doporučujeme, pokud to jen trochu jde, přijeďte mimo sezónu. V sezóně se tu těžko hledají místa na wild camping, přitom ve zbytku Norska je to úplně bez problémů. Je tu prostě hodně aut a také hodně zákazů kempování, které si sem dali místní, protože je místní turistický ruch už trošku štve. Za druhé je tu v sezóně složitější doprava, protože se na úzkých cestách musíte stále někomu vyhýbat.
Dále počítejte s tím, že Norsko není Středozemí v létě. Teploty se tu mohou pohybovat od 5 do 25 C. Jeden den vám může celý propršet a druhý můžete mít počasí jak z katalogu. Počasí se někdy mění i z minuty na minutu. Stačí, že přijdou mraky a můžete na tílko navléct svetr i zimní bundu. Určitě doporučujeme teplou bundu a také oblečení do deště.
Doporučujeme vám také koupit si rybářský prut a zkusit rybolov v moři, který je tu všude povolený. Prut vám stačí klidně ten nejlevnější, který koupíte za 200 Kč v potravinách. Pro děti je to zajímavý zážitek.
Další věc, která vás nesmí minout je diskgolf. Je to tu velmi oblíbený sport a taky velká sranda 🙂 Hřišť tu najdete několik.
Takže co jsme tu navštívili a můžeme vám doporučit?
- město A – centrum, kde si kupte skořicové šneky a pak procházka po pobřeží s krásnými výhledy
- malá procházka u Sorvagen
- Reinebringen – výstup po 2000 sherpa schodech. Na 2 km tu překonáte převýšení asi 650m, takže je to pořádná makačka a také velký turistický tahák. Za ty nádherné výhledy to ale určitě stojí. Naplánujte si na slunečný den.
- pláž Storsandnes doporučujeme na klidnější přespání. Navíc se tu krásně sleduje půlnoční slunce, které tu v tomto období nezapadá.
- na Kvalvika beach vede 3 km dlouhá cesta. Doporučujeme přijet brzy ráno, protože je tu malé parkoviště a velmi špatně se tu parkuje.
- zajíždějte do všech možných okrajových míst mimo hlavní cesty jako je Sund, Reine, Nusfjord….tady ještě můžete zachytit kousek pravých Lofot