7 tipů kam s dětmi v okolí Schladmingu

Rakouské hory nejsou rájem jen pro milovníky turistiky, ale i pro malé děti. Mají tu tak vychytané procházky, parky, koupaliště a tak dále, že vaše děti proťapou tolik hodin v přírodě, že se budete sami divit :). A musím se přiznat, že jelikož i já už jsem v té době byla funící se koule v osmém měsíci, tak se mi ty krátké odpočinkové trasy moc hodily 🙂

Rakousko původně vůbec nebylo v plánu našeho cestování, ale přišla nabídka, která se neodmítá, na zapůjčení bytu za zalévání kytek 🙂 Nalákáni vidinou krásných výhledů, čistého vzduchu a pěkné přírody, jsme nabídku hned využili. Jediná nevýhoda byla, že jsme neměli nárok na Sommercard, která se v této oblasti dostává jen k některým ubytováním, jejichž seznam najdete na webu (mají u sebe značku Sommercard). S touto kartou pak máte zdarma většinu lanovek, slevu na mýtném nebo vstupy na některá koupaliště.

Nám se tam moc líbilo. Tak se nechte inspirovat…

  • pohádková cesta pod Hochwurzenem

Součástí vyhlídkové trasy Dachstein – Tauern Panoramaweg je i 1,5 km dlouhá pohádková cesta pro malé děti. Zaparkovat se dá na začátku u hotelu, najdete ho tu. Zpět se dostanete nejlépe stejnou trasou nebo po silnici, ale našim holkám to vůbec nevadilo. Naopak se velmi těšily, že si znovu vyzkouší všechny možné klouzačky, houpačky a lanovky. Stanovišť je tu opravdu hodně (viz.foto), snad každých 100 metrů něco a moc pěkné nápady.

My si to dali hned první den a krásně jsme se pokochali výhledy na celý dachsteinský masiv.

  • Planai, Hopsiweg

Sem se dostanete buď lanovkou a poté pěšky nebo busem. Doporučuji bus. Nebo autem po zaplacení mýtného 12 E. Odsud pak můžete udělat výlet na vrchol Planai, který je asi jen deset minut nebo si projít Hopsiweg a to teda hodně doporučujeme!

Zase nás čekali krásné výhledy. Pro děti tu mají super klouzačky, za tepla využijete vodní ráj atd. Na začátku trasy si určitě kupte kuličku za 2 E, která vám pak zbyde jako památka a v průběhu cesty se s ní určitě dost pobavíte 🙂 Trasa bude mít příbližně 2, 5 km.

Na jídlo se pak stavte třeba v penzionu Michlbauer, kde dobře vaří a pro děti tu mají velkou louku s hřištěm a spoustou malých králíčků. Najdete tu.

  • Waldhauslalm, Riesachfall

Krásný výlet od chaty pod vodopády Riesachfall (zase tu najdete krásné hřiště) je už trošku náročnější. Je to sice jen necelý kilometr, ale ten vám bude trvat minimalně půl hodiny, protože je to celé jen a jen do kopce. Po ceste jsou různé výhledy na vodopád a na závěr se pak můžete projít po lanovém průhledném mostě. Vrátit zpět se můžete po široké klikaté cestě (asi 1,1km) nebo se vydat ještě výše k jezeru (další půl hodinka). Trasu máte tady. Najdete tu ale mnoho dalších výletů, ale většina je spíš pouze pro dospělé nebo větší děti, na 4 a více hodin.

Podél silnice, vedle které vede krásný potok se pstruhy (můžete se tu projít), je pár chat, z nichž pro děti je nejzajímavější Waldhauslalm. Počítejte ale s tím, že kolem oběda tu bude narváno. Pro děti jsou tu zvířátka, hřiště, různé vodní radovánky…no jen se podívejte na web.

Vjezd do tohoto údoli je zpoplatněn 9 E. Parkoviště už je pak zdarma. Je tu zvlášť o víkendu hodně lidí.

  • Hochwurzen

Výlet lanovkou, která sama o sobě je pro děti velkým zážitkem. Cena tam i zpět je 15 E, pes 4 E, děti do 6 let na většině lanovek zdarma. Zdarma je zase i pro držitele Sommercard. Nahoře pak zase hřiště, příjemná restaurace, kozy a různé výlety 🙂 My si dali jen příjemný hodinový výlet. Dolů se dostanete i na tříkolce, která stojí 16,5 E. Vypadá to ale dost nebezpečně 🙂

  • Sattelberg

Přibližně 4 km dlouhá procházka, na které jsme byli úplně sami. Možná to bylo tím, že jsme vyrazili až v 18 hodin a vraceli se za tmy :)) Trasa je tak na tři hodiny. Na začátku vás přivítá mluvící dráček, po cestě pak minete pár naučných stanovišť a otázek, jejichž odpovědi se dozvíte až u další cedule. Vyplatí se tu umět aspoň trošku německy, protože anglicky to tu bohužel nemají. Po 1 km se dostanete na vrchol Sattelbergu a pak už klesáte dolů k Sattelberghutte, kde najdete různá zvířátka – prasátka, ovečky, králíčky. Mají tu velkou klouzačku, vodní příkop a zase moc pěkné dřevěné hřiště a mini naučnou stezku pro děti.

Část okruhu se dá zvládnout i s kočárkem. U vrcholu Sattelbergu najdete i feraty pro dospělé a větší děti od 7 let.

Chata a hlavně její okolí děti tak bavilo, že jsme ji navštívili i druhý den. Zkrácená trasa je tady.

 

  • Reiteralm

Na tento vrchol se dostanete znovu buď lanovkou nebo autem po zaplacení mýtneho (4E dospělí, 2 E dítě). Už se budu opakovat, ale znovu moc pěkná dětská hřiště, procházka kolem jezera, příjemná restaurace s výborným jídlem.

  • Ramsau – Rittisberg

Když už jste tu, tak nelze vynechat krásnou vesničku Ramsau. Ale počítejte, že tu bude fakt hodně turistů. Je tu fajn koupaliště, pohádková stezka pro děti na kopci Rittisberg, lanové centrum, hřiště a další.

 

Napsat komentář