Co zažít v Českém Švýcarsku

České Švýcarsko neboli Labské pískovce je jeden ze čtyř národních parků v České republice. Můžete tu obdivovat nádherné skály podél řeky Kamenice, Pravčickou bránu, pískovcové útvary, sevřený kaňón řeky Labe a smíšené lesy. Určitě se sem vyplatí jet pod stan. Když sem totiž stejně jako my pojedete na podzim, čeká vás tu božský klid. Co vše musíte určitě navštívit?

UBYTOVÁNÍ

Noc jsme strávili v kempu Mezní louka (neboli U Fořta). Můžete se ale ubytovat i v hotelu, domku nebo chatičce. Pro děti tu mají moc pěkné dřevěné hřiště. Je tu restaurace, informační centrum…

Jelikož jsme tu byli až v říjnu, k ránu už byla celkem zima a byli jsme tu sami. Nevím, jestli by mi bylo v plné sezóně příjemné spát mezi chatkami. Raději bych uvítala nějakou louku určenou jen pro stanaře.

Co se týče zimy, naštěstí jsme měli dobrý stan MSR Elixir 2. Polovinu noci pršelo a stan žádnou vodu nepustil. Ani vítr jím neprofukoval. Nemyslím si ale, že by to bylo na úkor ventilace, i když ve 40 C ho vyzkoušený nemáme :).

Navíc se dobře a rychle staví. Má odlehčené tyčky, takže není ani těžký, i když obal by mohl být klidně ještě menší, ale to jde spíš o velikost než váhu. Další skvělá věc pro ženskou 🙂 je barevné rozlišení upínacích prvků. Stavění je tak snadné a intuitivní. Postaveno bylo hned!

Pro dva lidi je naprosto dostačující, i když se nám tam druhá karimatka úplně nevešla…asi je máme moc velké (65 cm šířka) :). Vnitřek stanu má na šířku 127 cm.

Co se mi hrozně líbilo, byly svítící jezdce zipů, takže člověk nemusel v noci hledat půl hodiny kudy ven 🙂

VÝLETY

  • procházka podél řeky Kamenice

Z Mezní louky můžete vyrazit 3 km po modré a posléze po žluté značce k přístavišti Divoká soutěska. Odsud pak každých 20 minut jezdí lodička. Pozor provoz tu není celoroční, ale pouze od dubna do začátku listopadu. Trasu máte tady. Procházka je to velmi pěkná, krásný les a pak dřevěné můstky podél řeky Kamenice.

 

  • výlet soutěskou na lodičce

Tohle se musí dětem líbit 🙂 Pán vtipně popisuje okolí, v řece plave spoustu ryb a okolo vysoké skály jak v nějaké pohádkové rokli. Cena je 60 Kč v Divoké soutěsce a 80 Kč v delší Edmundově soutěsce. Vezmou vám i pejska s náhubkem. Děti do 3 let jsou zdarma, jinak za polovinu. Kočárky jsou také zdarma.

Poté, co vás loďka vysadí, musíte ještě asi 20 minut po žluté k rozcestníku Mezní můstek a odsud pak buď po zelené nahoru na Meznou nebo dále po žluté do přístaviště Edmundovy soutěsky.

My se vydali nahoru na Meznou (je to trošku krpál:)), kde je dobrá restaurace Na vyhlídce s terasou a dle svého jména s opravdu krásným výhledem. A navíc tu mají super dětské hřiště!

  • Pravčická brána a zpět na Mezní louku

Z Mezné jsme se šli krásnou alejí zpět na Mezní louku, kde jsme chytli retro bus k Pravčické bráně (bohužel se mi ho nepovedlo moc zachytit :(). Cesta stála celé 1 euro nebo 30 Kč 🙂

Pravčická brána je hodně profláklé návštěvní místo. V říjnu tu ale naštěstí už nebylo moc lidí. Cesta z autobusové zastávky na Pravčickou bránu je dlouhá asi 2 km a vede převážně listnatým lesem, což bylo na podzim nádherné. Cestou si ještě můžete udělat k odbočku k jeskyni Českých bratří. Tady budete nejspíše sami 🙂

Co nás překvapilo je to, že vstup do okolí a na vyhlídky u Pravčické brány je placený. Stojí 75 Kč, děti 6-14 let 25 Kč. Otevřeno mají 10-18 hod., od listopadu do března 10-16 hodin.

Pravčická brána je monument. Určitě doporučujeme navštívit vyhlídky v jejím okolí. Je tu krásný výhled do kraje a na pískovcové skály a věže.

Poté se můžete vydat 5,5 km po červené moc krásnou cestou zpět na Mezní louku.

  • Rysí stezka

Rysí naučnou stezku najdete na začátku červené trasy vedoucí z Mezní louky na Pravčickou bránu. Tu je mapa. Děti i dospělí tu mohou hádat zvířata, vyzkoušet si na vlastní ruce 🙂 , kolik které zvíře váží a další hry.

Napsat komentář