Na bruslích pod Berlínem

Pouze tři hodinky autem z Prahy se nachází ráj inlajnistů, případně cyklistů. Pod Berlínem je připraveno téměř 230 km inlajnových tras. Velmi dobrý asfalt, většinou tři metry široké stezky vedoucí skrze lesy, pole a vesničky – Flaeming skate.

Tak dlouho (měsíce až roky) se člověk těší a chystá na brusle na Flaeming, až si to nakonec naplánuje na dobu, kdy s sebou kromě bruslí musí vzít ještě dva nezletilé spolucestovatele. Starší dcerce v té době scházely dva měsíce do dvou let a mladší nedávno oslavila tři měsíce. Ještě že psa jsme mohli nechat doma.

Emička sice už chodila moc dobře, ale postavit ji na brusle jsem si opravdu ještě netroufla 😀 U Amálky jsem o tom ani uvažovat nemohla. Bylo tedy třeba dořešit, jakým způsobem budeme holky dopravovat.

  • Croozer nebo Chariot?

První volba byl Croozer. Je levnější, “jednomísťák” už jsme měli půjčený s Emičkou na kolech po Brdech a tak nějak jsme prostě o jiném neuvažovali. Jelikož se ale naše požadavky změnily, a my chtěli dvoumístný a odpružený, padla volba na Chariot. Co jsem zjišťovala, tak odpružený Croozer neprodávají. Odpružení se musí přikoupit a přidělat. Dvoumístný Chariot s odpružením vážil asi 15 kg a bez odpružení 13 kg. My zvolili ten první. Dvě kila sem, dvě kila tam řekne si člověk, ale tlačit do kopce (i když mírného…což ale na inlajnech stačí) na bruslích 30 kg včetně dětí nebo 28 kg i s dětmi je zvlášť po delší době jízdy sakra rozdíl.

Půjčení vychází přibližně na 1000 Kč, plus záloha a kočárek je váš od pátku až do pondělí. Pro úplně malé děti je třeba půjčit novorozeneckou vložku.

  • Cesta

Flaeming skate se nachází na severu mezi Drážďany a Berlínem. Při cestě tam doporučuji se zastavit v Hřensku, kde si můžete dát malou rozcvičku na trase Dolní žleb – Krippen. Je to velmi dobrá trasa vedoucí podél Labe. Měří asi 9km jeden směr. Je zde opravdu čím se kochat. Trasa vede velmi krásnou přírodou.

Trasa z Prahy je zde.

  • Ubytování

Na Flaeming skate jsme byli už víckrát, a proto můžeme doporučit více možností ubytování. Nejvíce asi doporučujeme ubytování ve stanu, případně chatce, přímo u trati:https://www.flaeming-camping-oehna.de/englisch/index.html

Kemp je čistý, s kuchyňkou, možností čerstvého pečiva. Je zde hřiště pro děti, beach volejbalový kurt, bazén. Našim dětem se tu velmi líbílo. Stanuje se pod stromy. Chatičky jsou oddělené tak, že má každý dostatek soukromí. Chatky jsou zařízeny skromně, ale je to úplně dostačující. My byli spokojení. Rodiče si dali Radlera, jedno dítě na dece, druhé na hřišti a na světě neexistují žádné problémy 🙂 Ubytování zde nabízí i v karavanech nebo v teepee.

Další možností je ubytování v penzionu. Zejména v Juterbogu, který je také přímo na trase, jich najdete spoustu. Třetí možností je najít si něco přes Airbnb.

 

  • Trasy

Na Flaeming skate najdete asi osm okruhů. Většina má kolem 40 – 50 km (ty doporučuji, pokud za sebou táhnete ve vozíku děti),  dva mají 80 – 90 km a zbylé „pouze“ kolem 12 km. My jeli první den 42 km okruh a bylo to tak akorát.

Po mé zkušenosti, kdy jsem dříve ujela přes 100 km bez větších problémů, jsem si myslela, že 42 km bude s kočárkem dostačující, ale přiznám se, že tlačit kočárek celou dobu sama, tak možná neujedu ani polovinu 😀

Trasy jsou tu pěkné. Nejhorší asfalt na Flaemingu je asi jako ten nejlepší v Čechách 🙂 Cesty jsou dobře značené, většinou příjemné. Výjimkou jsou trasy, které vedou delší dobu vedle silnice, nedejbože ještě bez možnosti se schovat do nějakého stínu (taková je například v Juterbogu).

Je tu dostatek odpočívadel. Ve vesnicích se můžete zastavit v hospůdce na Radlera. S inlajnisty tu počítají, takže není problém jít do hospody v bruslích 🙂 Na trati je i pár bazénů a přírodní koupaliště. Vše je vidět na mapce : http://www.flaeming-skate.de/cs/trasy-cs.php

         

Až si budete chtít odpočinout od bruslí, běžte se projít po Juterbogu 🙂

       

 

Napsat komentář