Na Kanárské ostrovy autem

Zbláznili jste se? To jde? Nebude to na děti moc dlouhá cesta? Kudy jedete? Přes Afriku? Trajektem dva dny…to se dá vydržet? Nebude vám špatně? Kolik to stojí? Není to moc drahé? Tak takové podobné otázky jsme dostávali, když jsme oznámili, že chceme jet na Kanáry autem. A oprávněně. I nám to přišlo naprosto mimo, když jsme to poprvé zmínili jako jednu z možností 🙂

PROČ AUTEM?

Asi bychom i my volili cestu letadlem, jenže…..Zaprvé jsme věděli, že na Kanárech chceme minimálně 5 měsíců zůstat. Jet na dva týdny, tak určitě nevolíme cestu trajektem. Zadruhé chceme vzít psa, pro kterého by byla cesta letadlem v zavazadlovém prostoru velký stres. Zatřetí je v této době půjčení auta o dost dražší než bývalo. V červnu 21 jsme platili za auto na měsíc asi 320 Eur, teď (říjen 21) bychom za stejné auto zaplatili za měsíc minimálně 600 Eur.

NA CESTU DLOUHOU 2800 KM…

se nikdy s dětmi nevydávejte bez dostatečných zásob jídla, knížek, časopisů, vodních omalovánek a ano i tabletu plného filmů a seriálů pro děti. Čekala jsem velký masakr. Náš cíl bylo španělské městečko v oblasti Alicante. Vyjeli jsme v sobotu ráno a cesta ubíhala celkem v pohodě. Celá trasa vede po dálnici přes Německo (doporučujeme dát si s dětmi pauzu na hřišťi Alla hopp) a Francii. Ve Francii čekejte, že za dálnice vypláznete trošku větší peníz.Jsou tu mýtné brány, takže mějte kartu nebo dostatečný obnos peněz po ruce. Podle mě to dohromady bylo něco kolem 100 Eur.

Náš cíl bylo přejet až do Španělska a tam najít nějakého místo na wildcamping přes aplikaci Park4night. Wild camping by měl být totiž ve Španělsku ok, zatímco ve Francii by s tím mohli mít problém. Nakonec jsme zakempili ještě ve Francii. Ničemu to ale nevadilo, protože Francouzi mají fakt moc pěkná odpočívadla, kde není problém najít si klidné místečko a vyspat se v autě.

*Co se týká kontrol na hranicích, tak nebyly nikde. Všude průjezd naprosto bez problémů.

Celou trasu najdete TADY.

V Něměcku mají moc pěkná hřiště, tady je třeba Sinsheim

KONEČNĚ ŠPANĚLSKO

Brzy ráno jsme se zase vydali na cestu a konečně překročili španělské hranice, což jsme tedy zase nepostřehli, protože na hranicích nikde nikdo. Už jsme se moc těšili na moře, takže jsme si zajeli na pláž ve městě Tarragona. Je to asi nejbližší pláž k dálnici. Zajížďka je tak deset minut. A pláže jsou tu fakt pěkné a velké. Bez problémů u nich zaparkujete. V neděli navečer už jsme dojeli do městečka Benitachell, kde jsme měli domluvené ubytování na dvě noci přes HomeExchange.

Pláž ve městě Tarragona

HOMEEXCHANGE

Určitě se tu musím zmínit i o tomto super projektu, díky kterému jsme bydleli zdarma dvě odpočinkové noci v Benitachellu. V pondělí jsme si totiž dali rest day. A jak to tedy funguje? Nejprve si vytvoříte profil na HomeExchange. Zabere to tak hodinku. Podmínkou je, že musíte dát k dispozici svůj dům nebo třeba chatu. Pak můžete začít využívat výhody HomeExchange i vy. Najdete si co, kdy, kde potřebujete a zkontaktujete se s majitelem. Možnosti jsou pak různé. Můžete se domluvit na výměně bytů ve stejném termínu, každý v jiném termínu (vy třeba pojedete v lednu a oni k vám v únoru) nebo za GP (guestpoints), které sbíráte za vyplnění profilu nebo třeba když k vám někdo přijede bez výměny. Peníze platíte, až po potvrzení první výměny (až vy někam pojedete, ne někdo k vám) a víceméně se vám vrátí po 2-3 nocích zdarma u někoho doma.

Někomu se třeba nemusí líbit dávat svůj byt cizím lidem, my s tím však byli v pohodě. Chápu ale, že to není pro každého. Výhodou je, že bydlení u někoho doma je příjemnější než na hotelu. Například pokud máte děti a vyměníte byt také s rodinou s dětmi, můžete třeba využívat i jejich hračky, odrážedla a další výbavu pro děti. Navíc vám místní rodina může lépe poradit, kam se vydat, kam se jít najíst a další místní vychytávky. Plus je i bydlet mezi místními a ne v nějakém odděleném resortu. Za nás prostě fakt super. Kdyby se vám to také líbilo, tak koukněte na registraci TADY.

Nebo při založení účtu dostanete rovnou do začátku 250 GP s kódem “ dominika-a2421 „.

Výhled z HomeExchange ubytování
Bazén v Benitachellu
I tohle můžete zažít v HomeExchange

CESTA NA TRAJEKT

Ráno jsme vyjeli už v půl šesté. Čekalo nás totiž ještě šest hodin do Cádizu, odkud nám odjížděl trajekt. Jezdí i z Huelvy. My jeli s Naviera Armas. Jezdí ještě Fred Olsen. Měli byste tam být dvě hodiny před odplutím, ale bohatě by stačila i hoďka a čtvrt. V přístavu si jen zajdete do kanceláře pro plavenky 🙂 a čekáte, až se zavelí k nalodění. Kontroluje tu ještě policie, ale chtějí jen vidět občanky či pasy. Nic víc neřeší.

Jak je to cenově? Vyšlo nás to 2 dospělí, 2 děti (nejmladší neplatil), pes, kabina pro 4 a trošku větší auto za cca. 1000 Eur. Když k tomu připočteme dálnice a palivo, tak to dohromady vychází na 35 000 Kč. Vypočítali jsme si, že vzhledem k půjčovnému aut na Tenerife (za měsíc 600 Eur), plus nějaké ceně za letenku, se nám to za dva měsíce finančně vrátí zpět.

PLAVBA

Vyzbrojeni kinedrylem a kopou jídla jsme se v úterý v 16 hodin nalodili na obrovský sedmipatrový trajekt. Vystoupili jsme na Tenerife ve čtvrtek kolem 10 hodiny bez jídla, se stejným počtem kinedrylu 🙂 Na trajektu jsme tedy strávili dvě noci. Spí se tu úplně v pohodě. Být bez děti, tak bychom ani kabinu neřešili. S dětmi byla ale super. V ceně máte i plnou penzi vč. pití, dezertu, salátu či polévky. Musím říct, že vařili dobře. Na trajektu je i dětský koutek, vnitřní a vnější bar či mini kino.

Pokud byste jeli jen na Lanzarote, máte plavbu o dost kratší. Tam jsme byli už ve středu večer. Na Gran Canarii pak o půlnoci. Po Tenerife pak trajekt směřoval ještě na La Palmu.

Nebudu tvrdit, že se trajekt nehoupe. Houpe a někdy dost. Ale dá se to v pohodě zvládnout. I když teda mořská nemoc trvá ještě dva dny po připlutí, kdy se s vámi všude hýbe podlaha.

Pokud jedete s pejskem, tak pro ně mají celkem pěkné zázemí s velkými klecemi. Můžete za nimi kdykoli.Určitě jim vemte pelíšek, misku a granule. Voda je k dispozici. Venčit se chodí na palubu mezi auta.

Stručně řečeno, bála jsem se této cesty hodně….nakonec jsem ale byla mile překvapená. Bylo to fajn a děti to bavilo. Nejvíc asi jídlo a pobíhání po trajektu. Je to prostě nové dobrodružství.

3 Replies to “Na Kanárské ostrovy autem”

 1. Děkujeme za skvělý článek, je pro nás s manželkou velikou inspirací, rádi bychom na Kanáry, ale také jako vy autem- kvůli pejskovi :-), rádi bychom se zeptali, jestli můžeme během plavby pro věci do auta, jaká jsou pravidla pro venčení( jak často atd), zdali je potřeba kupovat si kajutu/kabinu, zdali je potřeba kupovat lístek na loď předem nebo stačí na místě. Jestli si najdete čas a odpovíte nám byli bychom moc rádi. S přátelským pozdravem Petr a Lucie

  1. Mockrát děkujeme! Na Kanáry plují dvě společnosti (Naviera Armas jsme zkusili cestou tam), cestou zpět jsme vyzkoušeli druhou – Fred Olsen a tam byl přístup do auta a na venčení bohužel omezen na každé tři hodiny. Manžel si dával budíka, aby na to nezapomněl….Zpočátku totiž zapomněl (resp. zapomněl , že se posouvá čas…na to si dejte pozor) a pak ho nechtěli pustit pejska vyvenčit. Nakonec to teda ukecal 🙂
   V Naviera Armas byl přístup k pejskům pořád a jelikož jsme měli auto nahoře na palubě, nikoli v podbalubí, tak byl i přístup k autu neomezen. Být vámi, tak se ale ještě pro jistotu na vše zeptám.
   Kajutu si není potřeba kupovat, vyspíte se i někde na sedačkách, za sedačkami nebo kde bude prostě místo 🙂
   Lístek bych si určitě koupila dopředu. Nejen kvůli obsazenosti, ale někdy jsou lístky den – dva před už dost drahé.

   Přeji Vám příjemnou plavbu 🙂 Dominika

 2. […] dětmi tam několik měsíců žije maminka Domča – na jejím blogu Mamanika.cz najdete o Tenerife plno dalších […]

Napsat komentář