Naše zkušenosti se střešním stanem Adventure FamilyXL

Střešní stany začínají být poslední dobou čím dál tím více populární. U nás nápad na stan ale nevznikl kvůli popularitě, ale kvůli našemu nečekanému dřívějšímu odjezdu do Norska. 

Původně jsme totiž měli v plánu nejprve předělat větší dodávku a poté vyrazit, ale jelikož se nám naskytla příležitost housesittingu už na konci dubnu (místo dříve plánovaného konce června), nezbyl čas na velké akce 🙂 Rozhodli jsme se tedy, že vyzkoušíme střešní stan.

Jelikož jsme zrovna pobývali na Slovensku, byla pro nás dobrou volbou výstava stanů a karavanů v Nitře. No a tu nám ze všech asi 8 stanů v požadované velikosti (min. 2x2m) nejvíce padl do oka stan Adventure FamilyXL od VisionX

Plus pro nás byla velikost stanu, střešní okno, pevná skořepina i příznivá cena a supr domluva s majitelama. Těšili jsme se, jak bude vše vypadat v praxi. Do teď jsme stan vyzkoušeli více než dvacetkrát, a jelikož jsme na severu Norska, tak jsme měli příležitost vyzkoušet opravdu všechny možné teploty a vlivy počasí. Zažili jsme déšť, kroupy, velký vítr, vedro kolem 30 C, ale i teploty blížící se nule.

Pojďme si to rozebrat podrobněji…V článku na vás čeká i případná sleva 🙂

Přímo ze stanu můžete pozorovat třeba půlnoční slunce v Norsku

Parametry

Velikost: 210 cm*210 cm*100 cm

Velikost (zavřený / skořápka): 210 * 125 * 33 cm

Délka žebříku: 230 cm

Hmotnost: ~ 75 kg

Okna: 2 * okna po stranách + 1 střešní okno + vchod

Při větru

Dle naší zkušenosti stan vydržel bez problémů i větší vítr. Jen je třeba zvyknout si na větší hlučnost a pohyb stanu. Stejné to je ale také s normálním stanem, takže pro lidi, kteří častěji stanují, to není nic nečekaného. Pokud je větší vítr, je dobré, rozmyslet si, jak se s autem postavíme. Ideální je stoupnout si pevnou skořepinou stanu proti větru. Dobré je taky upevnit popruhy na sklápění stanu nějak pevněji, aby ve větru do ničeho nemlátily.

Při dešti

Déšť jsme zažili několikrát. Vlastně hned první noc byla zkouška ohněm, resp.vodou 🙂 , kdy jsme si zkusili zimu, vítr, déšť a kroupy dohromady 🙂

Stan splnil zkoušku deště také na výbornou. Kdo má rád déšť, jistě ocení střešní okno, na kterém můžete sledovat kapičky vody. 

Stan je pak třeba dobře vysušit. Nejlepší je před uzavřetím do schránky, ale můžete klidně i později. Jen je dobré na to nezapomenout. Záleží na počasí, ale obecně stan schne poměrně rychle. 

Větrání

Stan větrá dobře. Ve vedru stačilo otevřít boční okýnka a vzduch krásně profukoval. Případně se dá otevřít ještě vchod či střešní okno. Pokud máte stan celý zavřený, více v něm kondenzuje voda. Je na stěnách stanu, ale i pod matrací. Doporučujeme tedy pořídit antikondenzační podložku a stan nechat průběžně provětrat a sušit.

Teplo/zima

Pokud je větší zima (zažili jsme kolem 5C), tak je dobré spát ve spacáku a mít zavřeno….pak vám garantuji, že vám ve stanu bude příjemně (pokud nemáte letní spacák 🙂). Druhý den je ale třeba stan pořádně vysušit. 

Ve vedru je lepší více větrat, jinak vám může být ve stanu velké horko a budete mít vydýchaný vzduch.

Tma/světlo

Stan dobře zastiňuje. V Norsku jsme byli v době věčného světla a půlnočního Slunce, a přesto se nám dobře spalo. Naopak pokud potřebujete světlo, stačí otevřít střešní okno.

Výhledy

Rozložení/složení

Rozložení stanu trvá do 1. minuty. Jde jen o otevření schránky stanu, vysunutí žebříku a pak zasunout šest tyček do oken a vchodu. V případě že není špatná predpověď počasí, tak se dají boční okenní stříšky jenom zarolovat a stačí vypnout jen vchod dvěma tyčkama.

Složení trvá o něco déle, kolem 2 minut, protože se musí zastrkat zbylá látka pořádně do schránky stanu, aby nikde nic nečouhalo.

Na dodávce to chce vyšší osobu nebo nejake schůdky 😁 na skládaní/rozkládaní. Stan je ve výšce cca 2.2m. Na „normálním“ osobním autě bude vše jednodušší.

Rozkládání stanu

Velikost

Stan je určen pro 3-4 osoby (2.1×2.1m ložná plocha). Nám se tam spalo dobře i ve složení 2 dospělí a 3 malé děti ve věku 3r., 6l. a 8l.. Větší stan s pevnou skořepinou jsme našli jen jeden, ale cenově byl asi o 1000 EUR dražší.

Když se stan zavře, je možné nechat si ve skořepině pár věcí, ale reálně je to tak na jeden/dva polštáře a jeden spacák, což je trošku nevýhoda, protože zbytek musíte mít někde v autě a dávat to tam a zpátky.

Za jízdy (spotřeba, odpor vzduchu, aerodynamika)

Stan máme na dodávce Ford Tourneo Custom L1H1. Po instalaci stanu na střechu jsme kromě dálnic nezaznamenali výraznější zvýšení spotřeby. Na dálnici cestou do Norska to bylo zvýšení asi o 0,5l/100km což je celkem zanedbatelné. Zajímavé je, že vlastně ani nevíme, že stan na střeše máme. Žádné pískání ani hukot. Je to možná způsobeno aerodynamikou dodávky spolu s použitím vyšších výklopných příčníků.

Mne za jízdy irituje každé klepání nebo vrzání takže doporučuji všechny konce utahovacích popruhy zasunout pod skořepinu a pod zebřík nalepit filc (třeba jak se lepí na židle zespoda). Pak už bylo ticho :-D.

Vychytávky

Jednou z nej vychytávek je za nás střešní okno. Nemají ho všechny stany a je fakt super.

Skvělá jsou také okna, jejichž stínění můžete buď jen srolovat nebo vytáhnout. Všechna okna/otvory mají protihmyzové síťky.

Průsvitná krytka se suchým zipem na boční okna je také fajn. Můžete tak příjemně sledovat okolí z orlího hnízda a nemáte průvan

Závěsné obaly na boty u vstupu do stanu jsou super. Předpokládám ale, že to mají všechny stany v základu.

Střešní okno

Instalace na auto

S instalací nám pomáhali pánové z VisionX, kteří na to mají vysokozdvižný vozík. Pokud touto technologií nedisponujete, bude zapotřebí ideálně 4 páry silných rukou. Je možné taky vytvořit mechanismus na strop garáže, kde pod stan provlečete pásy a přes kladky stan zvednete ze střechy auta. Takto to zvládnete i sami. Stan má ~75kg a je na manipulaci trošku nemotorný.

Nicméně, když je stan na střeše, tak už stačí jenom zasunout 8 šroubů do hliníkových profilů a přitáhnout k příčníkům.

U nás se jednalo o atypické výklopné příčníky přímo od Fordu, kde jsme museli kupovat delší šrouby M8x8. Kromě této úpravy nebylo třeba nic měnit. 

Uchycení pomocí M8x8 (původně jsou M8x6)

Matrace

Pěnová matrace má 4 cm. Za nás je to naprosto dostačující, ale dají se koupit i vymakanější. Potah je pratelný, což se zvlášť s dětma dost hodí.

Antikondenzační podložka

Cena

Cena je pro nás naprosto super. V podobné cenové relaci a velikosti stanu jsme našli asi jen další dva stany.

S pány z VisionX je skvělá domluva 👍. Taky jsme domluveni na slevě pro naše fanoušky. Takže kdybyste se rozhodli, že si chcete stan pořídit, nezapomeňte uvést heslo “mamanika” při e-mailové/telefonické/přes formulář komunikaci. Podívejte se na jejich web.

Plusy a mínusy

+ snadné rozložení a složení

+ střešní okno

+ hardshell, tvrdá schránka stanu

+ velikost

– kondenzace a následné vysušování stanu (lze řešit kondenzační podložkou)

– chyběli nám příchytné háčky na vchodovou plachtu, resp. něco jednoduššího než plachtu pořád rolovat (šikovný člověk dodělá za pár minut)

Galerie

Napsat komentář