Ostrov větru a písku – Fuerteventura

Nikdy jsem si nemyslela, že budu trávit Vánoce mimo Československo 🙂 Moje představa Vánoc vždycky byla sníh a pohoda. Takže potom, co jsem sníh neviděla už asi páté Vánoce po sobě a o pohodě se také nedá v předvánočním období moc mluvit, jsme se rozhodli, že to aspoň jednou zkusíme.

Místo jsme moc dlouho nepromýšleli. Prostě Kanáry, protože je to jedna z nejbližších destinací, kde zastihneme teplo a sluníčko (v zimě 19-23 C, slunečno a minimum srážek). A třeba Fuerteventura, protože tam zrovna byly levné letenky. Tak to dopadá, když řešíte věci na poslední chvíli 🙂 A nakonec to dopadlo dobře…

Ještě doma, když jsme koukali na dokumenty o Fuerteventuře, jsem si říkala, co tam budeme sakra dělat. Říkala jsem si to i první den na ostrově. Ostrov Fuerteventura je suchý, všude prach a písek, žádné stromy, ani keře…měsíční krajina se vším všudy. Ale názor jsem brzy změnila. Za ty tři týdny jsme ostrov Fuerteventura celkem dobře poznali 🙂

CESTA A UBYTKO

O naší první cestě letadlem s dvěmi dětmi napíšu později. Teď jen zmíním, že jsme letěli z Norimberku se společností Eurowings a vraceli se tamtéž. Autem z Prahy je to asi 3 hodinky a nechali jsme ho na letišti na parkovišti za přibližně 100 Euro na tři týdny. Hodně se lítá i z Berlína nebo Mnichova. Letenky nás stály pro čtyři lidi a kufr cca. 9000 Kč.

Na letišti už nás čekalo autíčko, které jsme si zařídili online z Čech. Cena se pohybovala na tři týdny okolo 340 Euro.

Ubytování jsme měli jako téměř vždy přes Airbnb. Prvních 10 dní jsme strávili v garsonce s terasou na severu u Corraleja, dalších 11 dní trochu jižněji a ve vnitrozemí, v domečku mezi kopci na farmě ve vesnici Tetir, kde nás pan majitel zásoboval vajíčkama přímo od slepiček.

OSTROV PLÁŽÍ

Na Fuertě poznáte krajinu, jakou u nás neuvidíte. Jsou tu pouště, které vytvořil písek ze Sahary, která je vzdálena necelých 100 km. Jsou tu sopky (už nečinné) s obrovskými krátery. Jsou tu vysoké útesy a rozbouřený oceán, který je omývá obrovskými vlnami. A jsou tu krásné pláže se světlým i černým pískem, kamínkové i popcornové  (viz.foto).

Naše doporučení:

 • Písečné duny u Corraleja a pláže -obrovské duny, na kterých se dá klouzat. Písek sem donáší vítr ze Sahary. Afrika je opravdu blízko. Můžete tu udělat krátkou procházku, při které si budete připadat jako na poušti, a možná i velbloudy potkáte 🙂 Občas tu mají i pískové kalamity a cesta vedoucí skrz je špatně průjezdná. Jsou tu velké písečné pláže, na kterých ale většinou dost fouká (což ostatně na Fuerteventuře skoro všude). Vymysleli tu ale super kamenné ohrady, do kterých se můžete schovat a vyhnout se tak větru 🙂 Nelekejte se, ale koupe se tu dost naháčů :))

 • Popcorn beach, maják, El Cotillo a sever ostrova s obrovskými útesy – na severu ostrova najdete zajímavou popcornovou pláž. Vůbec sever ostrova stojí za to. Vysoké útesy, silný vítr, divoký oceán.

 • Staré větrné mlýny – molino de Tefía

 • Písečné útvary

 • Sopka Calderón Hondó a krmení veverek  – krásný výlet ke kráteru sopky, který si můžete na závěr celý obejít. Nahoře na vás čeká spoustu čipmanků, kteří se vám budou snažit ukrást svačinu 🙂 Pro děti velká atrakce! Pro naše holky jeden z největších zážitků na Fuertě.

 • Aloe vera – určitě si kupte nějaký výrobek z Aloe. Mají to tu všude 🙂

 • Zvířecí, zejména kozí, farmy – nejčastější zvíře na Fuertě jsou vedle veverek kozy 🙂 Najdete tu řadu kozích farem. Zastavte se u nich. Rádi dětem ukážou malá kůzlátka a vy si zatím můžete koupit kozí sýry. Jsou vynikající! Mají uzené, přírodní a s paprikou. Navíc tu mají na farmách i další zvířátka – velbloudy, oslíky, koně, ovce…Jednu skvělou najdete 1 km do kopce od Betancurie.

 • Oasis park a krmení žiraf – místní park vyjde trochu dráž než naše zoo, ale stojí za to. V ceně máte i představení papoušků, tuleňů a další. Určitě si kupte za 1,5 Eur aspoň jeden pytlík žrádla pro žirafy. To je opravdu velký zážitek. Mají tu i restaurace, dětské hřiště, dětskou mini zoo. Bez problémů tu strávíte 5 hodin. Lístky si objednejte přes internet alespoň jeden den dopředu.

 • Betancuria – bývalé hlavní město Fuerteventury (teď je to Puerto del Rosario) najdete ve vnitrozemí, protože ostrov byl často navštěvován piráty a dál od moře bylo přece jen bezpečněji. Fuerteventura je většinou o přírodní scenérii, oceánu a plážích, takže pokud jste spíš milovníci památek a kultury, tak právě Betancuria by mohla být pro vás to pravé 🙂 Najdete tu i pěkné dětské hřiště. Ostatně na Fuertě najdete dost dětských hřišť i na místech, kde byste to zrovna nečekali 🙂

 • Mirador Corrales de Guize – je vlastně jen vyhlídka se zajímavými sochami bývalých obyvatel ostrova. Prý byli opravdu nadměrně vysocí a svalnatí, i když to byli převážně jen pastevci. Výhled je tu ale krásný. A kousek odsud je i odbočka ke klášteru. Na silnici k němu je ale závora, která je otevřena cca. do 16.30.

 • Tetir a výlety kolem něj (kříž na kopci) – zde jsme měli své ubytko číslo dvě (první bylo v Corralejo). Tetir je krásné klidné místo obklopené kopci. Udělejte si tu výlet na kopec s křížem, který nemůžete přehlédnout. Je z něj nádherný výhled. Pozor ale s malými dětmi cesta je dost prudká a kamenitá.

 • Černá pláž a pirátské jeskyně Ajuy – černý písek tu najdete na více místech, ale pirátské jeskyně už tolik ne. Určitě si udělejte výlet nad útesy. Na konci vás čeká obrovská jeskyně, kam piráti ukrývali své poklady.

 • Vnitrozemí s havranem – cestou z Betancurie do Ajuy je krásná vyhlídka s havrany a veverkami. Začíná tu i spoustu turistických tras.

 • Sotavento – písečná pláž Sotavento je nejlepší pláž pro malé děti. Moře je tu pozvolné, nejsou tu tak velké vlny a tvoří se tu různé malé rybníčky, říčky, kde se děti mohou v klidu cachtat.

 • Puertito los Molinos – místo, kde hrozně fouká. Kde jsou obrovské vlny. A hlavně místo, kde jsme snad poprvé (a naposled) na ostrově našli sladkou vodu – říčku.

 • Playa Jarugo a hora Tindaya – naše oblíbená pláž. Z Tetiru to bylo pouze půl hodinky a cesta vedle kolem posvátné hory Tindaya, která je archeologickým skvostem a je považována za magickou.

 • El Cofete – všude velmi doporučovaná pláž na úplném jihu ostrova. Pláž má asi 12 km a tyčí se nad ní největší kopce Fuerteventury. Pro milovníky filmů – natáčel se tu velkofilm Exodus. Nejspíše po tomto proslavení ztratila El Cofete trochu své kouzlo, protože sem míří davy turistů. Naštěstí na takto velké pláži se davy rozptýlí. Možná je odradí i asi hodinu dlouhá cesta po nerovném terénu. Dříve byla ale prý El Cofete pláží, kde jste snadno mohli být sami. Nad pláží je postavena vila Winter, kde se prý scházeli ti nejvyšší nacistické tajné služby, vč.Hitlera, a odsud pak po válce utíkali do latinské Ameriky. Počítejte tu s obrovskými vlnami!

 • Maják Jandía – tu na konec světa se jeďte po návštěvě El Cofete podívat na západ slunce, stojí to za to.

 • Pláž a bar v Puerto Lajas – jestli máte chuť na španělskou hudbu přímo na pláži, navštivte Puerto Lajas. Navíc tu je černá pláž a dětské hřiště. Líbezné rybářské městečko hned vedle Puerto del Rosario.

 • Muzeum soli – sem zajděte, pokud vás zajímá, jak se dostává sůl z moře. Navíc tu mají kostru velryby. Vstup pro dospělého 6 Eur.

 • Playa de Esquinzo – pláž obemknuta útesy. Vede sem celkem těžká cesta. Koupat se tu moc nedá, ale můžete se kochat uměním surfařů.

Netušila jsem, že si zrovna Fuerteventuru tolik oblíbíme. Budeš nám chybět! 🙂

4 Replies to “Ostrov větru a písku – Fuerteventura”

 1. Úplně úžasný článek!👍

  1. Jani, moc dekuju! :* Potesila si me 🙂

 2. V dnešní komplikované době, kdy jsme tu zavření a netušíme, kdy vyrazíme „někam“,
  se snažím hledat k Fuerteventuře kdeco.
  Na Fuerteventuru jezdím 10 let, předtím 15 let s manželem na G.Canarii.Tam je to ale teď už strašné. O Fuerteventuře říkám, že jsou dva typy cestovatelů. Někdo řekne už nikdy a pro někoho je to láska na první pohled. To je můj případ. Mám to trochu komplikované, protože jsem neřidič. Díky tomu mám ale zmáknutou autobusovou dopravu.Na všech místech, co popisujete jsem byla,kromě Ajuy a Tetir.To jsem ještě autobusem logisticky nezvládla.Přeju nám všem, ať můžeme jet kamkoliv.
  Marie

  1. Dekuji za zpravu. Ja byla nejdriv z Fuerte v soku (v negativnim slova smyslu)…proste clovek neni zvykly, ze temer nikde neni zadna zelen, ale po jednom dnu jsem se zamilovala. U zadneho jineho mista se mi nestalo, ze by mi tak moc chybelo.Preji vam, at se na Fuerteventuru brzy podivate 🙂

Napsat komentář