Pálava aneb do vinného sklípku s dětmi

Pálavu jsme chtěli navštívit už dlouho. Tuto líbeznou krajinu jsem znala z mnoha filmů. Líbilo se mi její jižanské vzezření, vápencové vrchy, cesta vedoucí přes nádrž Nové Mlýny a ostrůvky, které na ní leží. Bohužel jsme do té doby kolem jen projížděli. V květnu jsme ale koupili nový stan a hned jsme ho „museli“ vyzkoušet.

Na Pálavě a v okolí je řada kempů, hlavně u Novomlýnské nádrže. Většina jsou ale autokempy nebo jsou pro rodinu s malými dětmi příliš velké a hlučné. My hledali něco klidného, bez aut a s vyžitím pro malé děti.

Jáňův dvůr

Stan si  postavíte v krásném sadu, kde si můžete natrhat třešně.

Výhled máte na místního kozlíka Kvída a kozičku Žofinku 🙂 , které si děti můžou nakrmit, nebo na pasoucí se ovečky. Pro děti je tu i pískoviště nebo houpačka.

Kuchyňka a toalety jsou čisté, moderní a bezbariérové, umístěné v renovované stodole.

Je tu neuvěřitelný klid a ticho přerušované jen bitím kostelního zvonu.

Pokud nechcete bydlet ve stanu, nabízí tu i ubytování v penzionu. Mají tu plnou penzi (vždy se najde min. jedno bezlepkové jídlo). Většina ingrediencí je z místních zdrojů. Koupit můžete domácí sýry (nebo třeba i věci z vlny). My si objednali snídaně a nelitovali jsme. Sladké koláčky, domácí sýry a pomazánky, výborné rohlíky, káva, velký výběr čajů, místní mošt, skvělé limonády a další. Navíc jako bonus i příjemná obsluha, což už dnes není úplně samozřejmé.

K tomu všemu si tu můžete objednat jízdu na koních nebo ponících,

navštívit vinný sklípek nebo půjčit kolo. Přímo vesnicí prochází cyklostezka. Pálava je ideální na výlety na kolech, takže příště je berem 🙂

Výlety

Ovšem i pěší výlety tu stojí za to. V sobotu jsme se vydali z Perné-rozcestí do národní  přírodní rezervace Děvín – Kotel – Soutěska. Tato trasa se dá jít i s kočarkem. Zpočátku vede trochu do kopce, ale jinak víceméně po rovině a ve stínu lesa. Asi po 1,5 km se vám naskytne výhled na překrásné skály. Pokud navštívíte Pálavu, určitě doporučuji.

Další výlet můžete udělat z Pavlova na hrad Děvičky neboli Dívčí hrady. Tato cesta už není přístupná pro kočárek a vede místy do velmi strmého kopce. Cesta je dlouhá asi 1,5 km. Ze zříceniny hradu je krásný výhled na vodní dílo Nové mlýny. Už kvůli tomu stojí výšlap za to.

K večeru můžete navštívit vinný sklípek. V květnu jsme tu ještě byli sami. Naprosté ticho, pobíhájící zající (jeden si dokonce spokojeně ležel celou dobu v trávě asi 3m od nás), červeně obsypané třešně, dobré jídlo a víno….moravská idylka 🙂

 

Napsat komentář