3 tipy, jak si užít návštěvu Stockholmu

Stockholm je jedno z těch měst, kam nejedete cíleně za nějakou památkou. Když jedu do Paříže, „musím“ vidět Eiffelovu věž. Když jedu do Londýna, „musím“ vidět Big Ben…v Římě „musíme“ vidět Koloseum, ale ve Stockholmu? Někoho možná napadne hned několik památek, které by měl vidět…mě nenapadla popravdě ani jedna. To ale v žádném případě Stockholmu nic neubírá na jeho kráse a jedinečnosti. Stejně je nakonec v jakémkoli městě nejlepší se prostě jen tak procházet a nasávat atmosféru…

DOPRAVA

Letenky z Prahy do Stockholmu seženete okolo 3000 Kč bez problémů. Let trvá chvilku. Za hodinu a půl už vystupujete v hlavním městě Švédska. Z letiště do centra města existuje více možností dopravy. Za nás nejlepší a nejlevnější je koupit si už na informacích v letištní hale „lítačku“ na MHD (myslím že 240 SEK na 3 dny a 345 SEK na týden) a na nástupišti 5 nasednout na bus 583 (ale jezdí jich tam víc) do města Marsta. Cesta trvá 15 minut. Odsud pak jede vlak asi půl hodinky na hlavní přestupní zastávku T-Centralen (Central station) a zde už bez problému nasednete na svou trasu metra.

Lítačka platí na veškerou dopravu, vč.lodí, až 1-2 hodiny za Stockholm. Takže se opravdu vyplatí. Jinak jezdí z letiště ještě rychlík (příp. taxi nebo Uber), ale ten stojí asi 240 SEK jen cesta z letiště.

TIPY NA TO, JAK SI UŽÍT STOCKHOLM

  • Vasa muzeum

„Loď ze 17. století…. hmmm, a co tam budeme dělat?“ Tak tohle přesně jsem si myslela….Jestli má cenu utratit 130 SEK za nějakou loď… 🙂 A jak jsem se mýlila. Loď Vasa je jeden z největších zážitků ze Stockholmu. Budete si tu připadat jako v Pirátech z Karibiku 🙂 Loď Vasa se potopila jen pár minut po svém vyplutí a vylovena byla po 300 letech. Přesto se z 95 procent zachovaly její původní části. Působí velmi majestátně. Prohlédnout si ji můžete z šesti úrovní. My tu nakonec strávili dvě hodiny a vydrželi bychom klidně déle, kdyby nezavírali 🙂

Více informací naleznete na jejich webu.

  • parky kolem Stockholmu

Stockholm je moc pěkné město, ale co vás nejvíc dostane jsou parky a přírodní rezervace v jeho blízkosti. A to takové blízkosti že jste za 20 minut tam 🙂 Nečeká vás ale žádný malý upravený parčík, ale obrovské smíšené lesy, jezera, bažiny a skály.

Doporučujeme třeba výlet do Nackareservatet ležící u jezera Soderbysjon. Dojedete sem autobusem ze zastávky Sickla (tram 22) na zastávku Hellasgarden. Je to opravdu kousíček. Zde můžete udělat výlet přes již zmíněnou rezervaci cca. 2,5 km na zastávku metra 17 Karrtorp, které jede zpět do centra.

Nebo můžete jít na druhou stranu a projít se 5 km okolo jezera Kalltorpssjon. Tras je tu ale víc a jsou moc dobře značené. Je tu i parkoviště, dá se tu najíst a dokonce zde najdete i venkovni dřevěnou posilovnu. Odvážnější se mohou i vykoupat 🙂

  • výlety lodí 

Jak už jsem psala, tak do místní MHD se počítají i lodě. Pozor ale musí mít označení SL. Doporučuji se pořádně provézt! Pohled z lodi je totiž úplně jiný než ze břehu a navíc vás loď může doplavit do různých vdálených zátok a fjordů, kam byste se jinak nedostali.

No a po tom všem si určitě i projděte samotný Stockholm 🙂 Je to město moderní, živé a vcelku čisté. A nezapomeňte se zastavit v nějaké místní restauraci na švédské masové kuličky, protože jsou lepší než v Ikee!

 

Napsat komentář