Krušné hory – Jelení a německá továrna Rolava

V českém pohraničí najdete (nebo spíš nenajdete 🙂 ) řadu zaniklých obcí. Tato místa mají zvláštní energii. Energii míst, kde se událo spoustu dramatických situací. Kde dříve žili lidé a dnes už je nic nepřipomíná. Ale život odsud nezmizel. Kromě občasných turistů oplývají tato místa překrásnou přírodou. A právě tak je tomu i na Jelení.

Jelení

Ještě počátkem 20.století žilo na Jelení přes tisíc obyvatel, dnes asi dva 🙂 V obci, kde kdysi stávalo 150 domů, se momentálně nachází čtyři. Dříve místo rekreace, dnes místo ticha.

Po roce 1946 byli místní němečtí obyvatelé vysídleni….Zde poznáte Krušné hory nejdůvěrněji. Na Jelení to je velmi působivé. Prázdno. Člověk si jen představuje, jak to zde mohlo před pár desítkami let asi vypadat.

Pokud byste se tu chtěli ubytovat, můžete, a to dokonce i v jurtě. Doporučuji se podívat sem: http://www.mezijeleny.cz

ruiny bývalé německé továrny Rolava

Jestli na vás zapůsobí Jelení, tak se vsadím, že tato továrna na cínovou rudu, kde nuceně pracovali vězni nacistického režimu (hlavně Rusové a Francouzi), vás dostane ještě víc. Zde už si nemusíte tolik domýšlet, protože spoustu budov tu ještě stojí. Na jednu stranu vás pohltí dobrodružství a zvědavost, co vše tu ještě mužete najít. Na druhou stranu úzkost z toho, co se zde asi muselo dít. Zároveň zde totiž byl i zajatecký tábor.

Některé pohledy jsou opravdu neuvěřitelné. Obrovské betonové budovy kontra neprostupný les. Určitě zde dávejte pozor na děti. Vše je tu volně přístupné. Ale myslím si, že hlavně pro ty starší to bude velké dobrodružství 🙂

Rolavu najdete cestou z Přebuzi na Jelení, asi 3 km od německých hranic.

     

 

 

Napsat komentář