Polární záře nad Alesundem a Trollvegen

Alesund je malebné městečko rozkládající se v norském fjordu a na přilehlých ostrůvcích. Jedním z nich je Runde – domov vzácných papuchalků. Na cestách po Norsku se tu vyplatí strávit pár dní.  Možná uvidíte i polární záři 😉 A možná hned dvakrát….jako my u Alesundu a Trollvegen.

V Alesundu jsme našli zázemí u našeho kamaráda, který tu dlouhodobě žije v garsonce asi 3*5 m. Žít tu ve třech plus pes byl první velký zážitek z Alesundu 🙂

Alesund – „Benátky severu“, jsou jiné než ostatní norská města. Zapříčiněno je to nejspíš nešťastnou událostí – požárem, při kterém shořelo více než 3/4 města. Nově postavený Alesund byl ovlivněn Německem, a proto je převážně secesní – šedavé a bílé omítky, domy zdobené věžičkami, neogotické květinové fasády, faraoni, draci atp.  Na samotnou prohlídku města vám stačí hodinka, dvě. Doporučujeme se na město podívat z výšky, abyste ocenili jeho členitost, kanály, rozlehlé fjordy a ostrůvky poblíž. Určitě také navštivte přístav Brosundet.

VÝLETY

  • Krásný výhled můžete mít z hory Aksla, kam vás dovede 418 schodů či dojedete autobusem, nebo jako my z hory Sukkertoppen, kam dojdete krásnou procházkou a nebudete se tlačit s miliónem turistů 🙂

  • Na jednom z alesundských ostrovů je nádherný fotogenický maják. Cestovat kolem Alesundu znamená projet několik tunelů, z nichž některé vypadají jako cesta do pekel (jeden se i jmenoval „hell“) a desítky mostů. Pobřeží je to opravdu členité. Ale určitě se zajeďte do okolí Alesundu podívat. Už jen samotné několika kilometrové tunely s maximálním sklonem jsou zážitek.

  • Runde

Ostrov Runde leží 70 km od Alesundu. Kromě už obvyklé cesty tunely a mosty vás čeká i půlhodinová cesta trajektem (což je ostatně v Norsku také dost běžný způsob dopravy).

Na tomto ostrůvku do srpna hnízdí spoustu ptáků, nejzajímavější jsou asi papuchalkové. My zde byli koncem srpna a bohužel už jsme žádného nezahlédli 🙁 I tak ale návštěva Runde stojí za to. Malý ostrůvek, kde je jen pár baráčků mezi kopci, ovce, dravci, maják a jinak nic. Krásné výhledy vám mohou zkazit jen stovky miniaturních mušek, které baví zalézat vám do uší, nosu i pusy 🙂

  • údolí u Trollvegen

Z Alesundu se vydejte směr Andalsness, až dojedete do Isfjorden. Odtud se vydejte  po placené cestičce (50 NOK) do nádherného údolí s jezerem. Zde se vydejte na půl hodinový výstup, kde se vám naskytne krásný výhled na Trollvegen, do údolí Trollstigen a na hory, které vypadají jako stínohra a zřícenina hradu. Navíc si nahoře můžete přečíst norské pohádky…pokud tedy umíte norsky 🙂

V noci jsme pak viděli, resp. Matej viděl 🙂 , polární záři. Měl totiž to štěstí, že ve 3 ráno musel 🙂 Já byla bohužel líná.

  • Trollstigen

Směrem k Geirangerfjordu vás čeká silnice Trollstigen – žebřík obrů, kroutící se silnička, při které nebo pod kterou tečou vodopády. Nahoře je umístěna vyhlídka. Znovu je to velmi turistická oblast, takže jsme odsud rychle zmizeli. Ale projet si Trollstigen za to stojí.

Napsat komentář