Tři norské národní parky, které určitě stojí za návštěvu

V Norsku jsme strávili celý měsíc. I tak si ale myslím, že jsme Norsko nepoznali ani z jedné desetiny. Když sem přijedete, nestačíte ani spolucestujícímu ukazovat všechna ta „wow místa“ 🙂 „Podívej ten vodopád…a támhleta řeka…ta skála…ten fjord…“. Norsko má prostě překrásnou přírodu. Norsko je vlastně něco jako jeden velký národní park 🙂 Těch oficiálních má ale více než čtyřicet. Rádi vás „zavedeme“ do tří, které stojí za vidění. 

  •  NP HARDANGERVIDDA

Národní park Hardangervidda je součástí stejnojmenné náhorní plošiny. Jestli se vám zdá, že jste tento zvlášní název už někde zaslechli, pak je možné, že si ho pamatujete ještě z hodin zeměpisu. Je totiž označována za největší náhorní plošinu v Evropě.

Mírně kopcovitý park leží ve výšce 1100 – 1300 m.n.m. Krajina, kterou u nás nenajdete. Není zde vůbec žádný vysoký porost. Jsou zde hlavně kameny, mechy, trávy, jezírka a lumíci 🙂 Ostatně lumící jsou v Norsku skoro všude. Na jaře zde můžete potkat i stáda sobů, kteří sem chodí rodit svá mláďata.

Na Hardangerviddě si sluníčka moc neužijete. Většinu času je tu zataženo, mlhavo a prší. Teploty se tu pohybovaly koncem srpna kolem 5 – 10 C. Návštěvu doporučujeme v červenci nebo v srpnu. V zimě vás zde mohou překvapit teploty kolem – 40 C. Ostatně i v létě tu může být na nule 🙂

VÝLETY

Dostanete se sem po krásně se klikatící silnici vedoucí z Eidfjordu do města Geilo. Jako výchozí bod doporučují Dyranut nebo chatu Halne Fjellstova. My zvolili druhé jmenované. Dá se zde v klidu zaparkovat, příp. se najíst. Poblíž je i jeden z nejnavštěvovanějších vodopádu v Norsku zvaný Vorringsfossen. Měří 182 m. Doporučujeme! Můžete se na něj kouknout shora, z prostředku i zezdola. My si dokonce kousek od něj našli plácek na stanování. Ovšem v noci to byl takový hluk, že se tu spát nedalo (viz. moje fotka po ranu 🙂 ).

Za nás tento NP určitě stojí za vidění. Je to jedinečná krajina. A jestli chcete pořádně využít nepromokavé věci a zimní oblečení :), tak tady určitě nebudete zklamáni.

  • NP JOTUNHEIMEN

Tento park je jeden z nejnavštěvovanějších. I proto nás nezajímala turistická lákadla, ale spíše výlety mimo turistcké oblast. Proto se většina cest špatně popisuje…prostě jsme někam zajeli a někam šli 🙂 Rovnou za nosem. Hodně malých silnic, kolikrát spíše stezek, je v Norsku placených. Funguje to většinou tak, že na začátku cesty je závora, schránka a informace o ceně. Vyplníte tu samopropisovací papír s obálkou (jméno, SPZ, datum, podpis atd.) a do ní vložíte příslušnou částku. Vezmete si jeden papír jako potvrzení s sebou. Pak to vše hodíte do schránky, zvednete si závoru a můžete vyrazit. Tyto stezky se nám osvědčily nejvíc, protože většinou dorazíte na krásná místa, kde vůbec nikdo není.

Našli jsme tu oblasti, kde to vypadalo jak na českém venkově 19. století. Malé farmy, chaloupky, staré dřevěné ploty, volně se pohybující ovce, kozy a krávy, kvůli kterým jsme občas změnili trasu, protože byly až moc zvědavé, co to s sebou táhneme na vodítku za divné tele 🙂

Prvního září tu už začínal podzim – barevné stromy, březové háje, různě barevná jezírka od tmavě modrých až po světle zelené. Všude se dalo sbírat velké množství hub, ostružin a borůvek, takže většina našich snídaní byl borůvkový jogurt a většina večeří bylo houbové rizoto 🙂 Jen pozor a neplést si borůvky s podobnými, ale nejedlými plody, které rostou na stejných místech, ale jsou tmavší a mají bubáka.

Jotunheimen znamená domov obrů. Jméno je to trefné. Je to nejvyšší horský masiv Norska s nejvyšší horou Galdhopinggen (2469m.n.m.) a nejvyšším vodopádem Vettisfossen (275m).

VÝLETY

1.  Řeka Sjoa mě zaujala hned na první pohled – svou divokostí, krajem, kterým protéká, obrovskými balvany a průzračně modrou barvou. Doporučuji se u ni alespoň na chvíli zastavit. My tu rovnou přečkali noc 🙂

2. Z horské chaty Memurubu si můžete udělat výlet přes hřeben Bessegen nad jezerem Gjende a dojít třeba až k chatě Gjendesheim.  Zelené jezero Gjende si můžete prohlédnout i z loďky (bohužel nevím přesně cenu, ale pamatuji si, že za parkování a výlet lodí tam a zpět, šlo už o vyšší částky 🙁 ).  Gjende měří 18 km a právě z něj vytéká řeka Sjoa.

3. Náš neturistický výlet je z chaty Bessheim přímo nahoru 🙂 Cesta vede podél řeky, na které leží menší i větší vodopády. Po cestě jsme potkali asi jen čtyři lidi. Jaký rozdíl oproti turistům u jezera Gjende. Nahoře vás čeká nádherné jezero, nad kterým se tyčí zasněžená hora.

  • NP RONDANE

První norský národní park Rondane je pro mě jedno z nejkrásnějších míst, které jsme v Norsku navštívili. Ten park je jak malovaný. Vypadá jako obrázek. Nejsou tu žádné stromy a keře (což je problém, když se vám chce na záchod 🙂 ). Všude je tu hlavně hodně mechu, skal, borůvčí, bažin, potoků a říček. Většinu času jdete po rovině a okolo vás jen zelené holé hory a ovečky. Zelená poušť 🙂

VÝLETY

1.Jako výchozí bod vašeho výletu zvolte vesnici Mysusaeter. Z ní vede asi 5km dlouhá placená cesta (20NOK) na parkoviště Spranget (Spranhaugen). Můžete se samozřejmě vydat pěšky už z vesnice, ale těch 5km toho není příliš k vidění a na úkor toho pak možná přijdete o to nejkrásnější z Rondane. Z parkoviště Spranger se vydejte 6, 5 km k chatě Rondvassbu u jezera Rondvatnet. Trasa je to nenáročná. Dá se jít i s kočárkem. A Rondane poznáte dokonale. U chaty Rondvassbu už vás ale mohou překvapit davy turistů.

Na parkovišti si můžete případně půjčit kola za 100 NOK na den.

Mapa

2.  Bílí mniši – bílé kamenné věžičky s žulovou čepičkou. Jsou až 8 m velké a říká se jim zemní pyramidy. Najdete je  u řeky Uly. Musíte jet po placené stezce.

3. O 20 km výše můžete dojet k chatě Smuksjoseter, od které můžete podniknout 8 km dlouhý výlet kolem chaty Peer Gynta – místa, kam Henryk Ibsen zařadil děj stejnojmenné knihy. Na krásném zeleném palouku nad řekou tu stojí stará kamenná chata s lavicemi a stolky. Je tu moc příjemně. Kousek od chaty jsme si postavili stan a přenocovali tu.

Každý z těchto tří norských parků je jiný. Každý nabízí jiné výhledy, jinou krajinu, výlety bez turistů i s turisty. Mně se nejvíce líbil Rondane. To ale neznamená, že ostatní by se mi nelíbily. Všechny byly nádherné, Rondane byl mega nádherný :))))

 

 

9 Replies to “Tři norské národní parky, které určitě stojí za návštěvu”

  1. Zdravím Vás od řeky Sjoa z české raftové základny 🙂 Škoda, že jste se za námi nestavili, mohli jsme vás do peřejí v části pod městečkem Heidal vzít podívat se na Sjou i z jiného úhlu. Mohu přihodit i odkaz pro případné další cestovatele? https://raftingnorsko.cz. Děkuji, snad se setkáme až v Norsku budete příště, já tam letos budu raftovat po 12 x (a základny to bude tuším 27. sezona), Norsko je těžce návykové 🙂

    1. Zdravim Tome, souhlasim, Norsko je opravdu velmi navykove 🙂
      Jinak zatim mame naplanovanou dalsi cestu na tento cervenec – tak dame vedet? 😉

  2. Ahoj , do Norska se chystáme teď v červenci a samozřejmè chceme být co nejvíce mimo kemp a stanovat v přírodě.Chtěl bych se vás zeptat zda si náhodou nepamatujete názvy benzinek, na kterých se dá osprchovat. Děkuji Tom

    1. Ahoj, ty jo, uz si nepamatuju :/ jestli Statoil mozna…Ale my se stejne koupali nejvic v potocich a jezerech (teda partner 😀 ). Jinak my byli Jen mimo kemp 😉

  3. Super, omrkneme a uvidíme.Jinak super článek a hlavnè ten hrníček na kávu se bude přítelkyni moc hodit.
    Dèkuju

    1. Dekujeme moc, to me tesi 🙂 Hrnicek super, sice stoji vic, ale zase pak muzete pit hektolitry kafe 🙂 Na jak dlouho jedete a kam? Stastnou cestu!

  4. Jedem na 14 dní do oblasti jižního a středního Norska. Takže Kjeragbolten, Preikestolen, Trolltunga, Gudvangen, Nigaardsbreen, Geiranger, Atlantic road, Trollstigen, Galdhopingen, Oslo, Malmö, Kodaň a domů.
    Samozřejmè to jsou jen hlavní body. Já už jsem tam byl v roce 2016, ale prakticky pořád po kampech, tak teď si to chcem užít se vším všudy a do kempu jen nouzově do sprchy.

  5. Ahoj,
    chcem sa spytat ci nemate suradnice miest kde ste spali v stane v prirode?
    Dakujem.

    1. Ahoj, zeptam se muze, ale myslim, ze v Norsku se muze skoro vsude 🙂

Napsat komentář