Dva měsíce v Albánii s dětmi

Když jsme si řekli, že na podzim a zimu 2022/23 zkusíme projet Balkán, vůbec jsme nevěděli co čekat. Chtěli jsme tam hlavně proto, že je to jedna z mála oblastí Evropy, kde jsme, pokud nepočítam Chorvatsko a Řecko, ještě vůbec nebyli.

V Albánii jsme nakonec z balkánských států strávili nejvíc času, asi měsíc a půl. Měsíc jsme pobyli u moře, přibližně týden jsme byli v horách a týden jsme strávili ve větším městě.

západ Slunce na pláži v Himare

Jaká je Albánie?

Na Albánii většinou uslyšíte dva názory. Od lidí, co tam ještě nebyli, uslyšíte, že Albánie je nebezpečná země a že tam není nic moc k vidění. Od lidí, kteří už v Albánii byli, dost pravděpodobně uslyšíte, že Albánci jsou úžasně milí a pohostinní lidé a Albánie je velice krásná země :-). A my musíme souhlasit s druhým názorem.

Albánie je bezpečná země. Zmiňuji to proto, že to byla snad nejčastější otázka, kterou nám lidé pokládali.

Všichni lidé tu byli velmi příjemní a nenarazili jsme tu na jediný konflikt. Musíte ale také počítat s tím, že je to svojská země, kde prostě v některých věcech platí trošku jiná pravidla. Nejlepším příkladem je asi místní doprava, ale také obchody, divocí psi či jednání s lidmi je trošku jiné. V rámci Evropy podle mě na takový skvost jako je Albánie nenarazíte :-)))

Castle of Borsh

Divoká doprava

Ve zkratce…protože jsem o tom psala už na náš Instagram….doprava je tu divoká. Platí tu pravidla – nepravidla. Na kruhových objezdech se jezdí, jak kdo chce. Na motorce se jezdí bez helmy (teda není to povinnost, ale všichni tak jezdí :-)). Ve městech se jezdí v kolika pruzích to zrovna vyjde. Dálnice je spíš jako naše obyčejná rychlostní komunikace. Můžete na ní potkat kruhové objezdy, přechody i stádo koz 🙂 V horách jsou běžně cesty nikoli asfaltové, ale prostě prašné stezky plné děr, kde 5 km jedete hodinu. A tak bych mohla pokračovat do nekonečna.

Obchody

Co se týče obchodu, tak počítejte s tím, že na velké supermarkety tu nenarazíte, a ve většině menších obchodů nezaplatíte kartou. Ve městech tu běžně prodávají živé kohouty přímo na ulici, které si pak polochcíplé vozí přivázané na kole domů. V restauracích také nepočítejte s platbou kartou. Než si objednáte, raději se dopředu zeptejte.

Doprava a prodej kohoutů ve Skadaru

Albánci

Jak už jsem řekla, lidé jsou tu skvělí. Možná je to jinak v sezóně v turistických letoviscích, ale my byli mimo sezónu a mimo bedekrová místa, takže nemáme srovnání, jak se chovají na turistických místech plných turistů. Několikrát se nám stalo, že kvůli nám místní otevírali restauraci, kterou už měli po sezóně zavřenou. Pokaždé jsme kromě toho, co jsme si objednali, dostali ještě několik dalších pochutin, zejména pro děti, které tu milují. V ubytováních nám jen tak dávali ovoce ze zahrádky, brali nás na výlety, zvali na kafe….prostě chci říct, že od Albánců je velmi cítit, že chtějí, abyste se u nich cítili dobře a aby se vám v Albánii líbilo. Škoda, že v Čechách mají Albánci horší pověst. Jak nám říkal jeden náš ubytovatel “tady v Albánii žádné zlé Albánce nemáme…všechny jsme vyhnali na západ, protože takové lidi tady akceptovat nechceme”. :-)))

Poslední věc, na kterou chci upozornit a která je jedním ze dvou mínusů Albánie, jsou divocí psi. Potkali jsme jich hodně, ale pouze jednou se nám stalo, že po nás divoký pes natvrdo šel. Stačilo na něj řvát, zvednout ruce a házet po něm kameny, ale i tak to nebyl úplně příjemný zážitek, zvlášť s dětma. Mít s sebou psa, určitě bychom pozornost potulných psů přitahovali víc a bylo by to nebezpečné i ve městě. Takto si stačí dávat pozor spíše v horách na pastevecké psy. Psi ve městech jsou mírumilovní.

Druhé mínus, které nás v Albánii nemile překvapilo, byl všudypřítomný bordel. Nebyl teda úplně všude, ale někde byl na místech, kde by to fakt nikdo nečekal….na pláži, v přírodě….

Skadar, u řeky….bohužel 🙁

Bio se tu najíte v téměř každé restauraci

Velká výhoda Balkánu je to, že se tu téměř všude najíte z tzv. bio 🙂 domácích surovin. Tady ještě dobytek běhá venku stejně jako slepičky. Běžně jsme tu dostávali mléko ještě teplé od kravičky, zeleninu ze zahrádky a ovoce přímo ze stromu. V menších restauracích běžně vaří maminky a babičky svojí domácí stravu. Prostě se vůbec nebojte zajít do většiny místních putyk 🙂 V těch menších a ne tolik navštěvovaných se Albánci přetrhnou, aby vás dobře pohostili. Navíc částky, které tu v restauraci necháte, jsou fakt malé. Jako pětičlenná rodina jsme se tu najedli za 300-500 Kč.

Co stojí za návštěvu?

  • Skadar (Shkodra) – park Maranai

Městečko Skadar je první větší město, které vás přivítá při vjezdu do Albánie. A je to teda šok! Šílená doprava, kráva uprostřed města na parkovišti, kohouti na chodníku a děti bez helem na motorkách. My tu ale cestou zpět týden bydleli a život se nám tu celkem líbil. Centrum je velmi pěkné plné kavárniček. Navíc je poblíž nádherný park Maranai. Za návštěvu stojí také starý most kousek za Skadarem.

  • Orikumi, Radhime

Toto je klidnější část Albánské riviéry. Poblíž je město Vlora. Velké turistické letovisko nás ale příliš nezaujalo. Městečko Orikumi je celkém malé a pobřeží úzké kamínkové s průzračným mořem. V říjnu se tu dalo bez problémů koupat.

  • Himare

Toto městečko se nám velmi líbilo. Jsou tu nádherné pláže (Livadi, Potami, Prinos) s krásnými výhledy. Určitě doporučujeme výlet na Himare hrad. Procházky místnímu uličkami jsou příjemné a výhledy stojí za to. Na kávu tu doporučujeme Café Butterfly.

v Butterfly café, Himare castle

Na jídlo pak zajeďte do taverny Eléa restaurant. Vaří výborně a jsou velmi milí. A zase…jsou odsud krásné výhledy na celé Himare.

Za návštěvu stojí i Llamani beach nebo výlet na hrad Porto Palermo. Do hor pak můžete vyrazit na Castle of Borsh a vykoupat se na velké pláži Borshit.

  • Saranda

Saranda je jedno z větších měst albánské riviéry. Albánská města jsou většinou hlučná a divoká. Stejně je tomu i zde. Mají tu ale velmi pěknou klidnou promenádu.

Jako výlet doporučujeme The blue eye – průzračné spodní prameny. V sezóně bychom to ale nejspíš vynechali. Míří sem opravdu hodně lidí.

Za návštěvu stojí termální prameny – jedny najdete třeba u Permetu, hodinu a půl od Sarande.

  • Ksamil – Butrint NP

Ksamil je takové malé evropské Thajsko. Jsou tu nádherné pláže, průzračná voda. Víc než pláže přímo v Ksamilu nás zaujali pláže kolem. Třeba:

Edon – Bina

Pasqyrave

Jídlo velmi doporučujeme v tomto bistru.

Naše oblíbená pláž u Ksamilu, kde jsme tři dny kempovali
  • Hory mezi Gjirokaster a Berat

Týden jsme strávili ztraceni v horách kdesi mezi krásným městem Gjirokaster a ještě krásnějším Beratem. Ubytování vřele doporučujeme ve vile Sofia . Je to místo, kam pojedete hodinu a půl prašnou cestou a odměnou vám bude ubytování s krásným výhledem, kde na všechny strany uvidíte jen hory a hory.

Majitelé vás rádi provezou nebo vás alespoň nasměrují na všechny možné zajímavosti v okolí – vysílač, starý most, jezera, kde budete úplně sami.

Co nesmíte minout je staré město Berat, které pro nás ze všech albánských měst mělo nejvěší kouzlo.

Napsat komentář