9 tipů na prodloužený víkend na Šumavě

Po třech týdnech v rovinatém Pobaltí jsme dostali náladu na trošku vlnitější krajinu. A tak jsme vzali naši dodávku a na tři dny vyrazili na Šumavu. Přespávali jsme nadivoko nejprve u Boubínského pralesa a druhý den trošku výš u obce Churáňov.

Musím říct, že rovina i velehory mají něco do sebe, ale přece jenom mám nejradši tyhle české kopečky a údolíčka 🙂

Téměř celý pátek i sobotu nám propršelo, takže mám i dost tipů, co navštívit na Šumavě za deště.

TIPY

  • Vimperk

Můžete si udělat výlet na zámek. Teď je bohužel opravován, takže nejsou zpřístupněna nádvoří, ale holky to i tak bavilo. Případně tu mají programy pro děti.

Koho zasáhla mánie Hmyzáků z ČT Déčka, tak ve Vimperku jednoho najdete! Na něco dobrého pak zajděte do výborné cukrárny Pod zámkem.

  • Dřevák, Modrava

Muzeum, prodejnu a dílničku se dřevem zvanou Dřevák najdete na Modravě. Zaparkovat můžete na parkovišti přes říčku (u chaty Arnika), které stojí pouze 10 Kč na hodinu. U hotelu před mostem se můžete podívat na malého klokánka :).

Tuto dílničku mi doporučila Evka z webu Už tam budem?. Nejprve jsem byla trošku skeptická, co tam budu já ne příliš výtvarně tvořivý člověk dělat, ale nakonec se tam mně i starší dcerce moc líbilo (mladší to raději rovnou celé prospala :)).

No a co tu tedy najdete? Je tu prodejna s různými dřevěnými věcmi – hračkami, pomůckami do kuchyně apod. Můžete se tu dozvědět zajímavé věci o dřevě. Ale hlavně! si tu můžete koupit třeba dřevěného ptáčka (60-70 Kč) a vedle v dílničce, kde jsou i super kostky a houpačka, si ho můžete vymalovat. Takže E. koupila datla, ale popustila uzdu své fantazii a máme doma datla maskovaného za papouška :).

  • vlčí výběh, Srní

Asi 1 km od Srní najdete návštěvnické centrum Srní, ze kterého vede stezka k vlčímu výběhu a pak okruhem zpět k centru. Trasa je to přibližně 2,5 km. Dá se jít v pohodě s kočárkem. Počítejte ale s tím, že je to do kopce. Pejsci sem nemohou. Můžete je ale nechat v kotcích v lese. Stezka je zdarma, platí se jen za parkoviště.

Určitě doporučuji navštívit i centrum. Najdete tu různá vycpaná zvířata, kostry, videa. Můžete si poslechnout vlčí vytí. A také získat dalšího Hmyzáka :). Vlčí výběh samotný je krátká vyhlídková trasa nad teritoriem vlků. Je dost možné, že zde žádného neuvidíte, zvlášť když se budete chovat hlučně. Můžete si pak alespoň přečíst zajímavé popisky o jejich komunikaci. My tu viděli asi polovinu vlčí smečky. Mají jich tu asi 14, ale počty se neustále mění.

 

  • jelení výběh, Kvilda

Jelení výběh najdete kousek od návštěvnického centra Kvilda. Parkoviště je u silnice asi 300 om odsud. Trasa vedouci jelením a poté i rysím výběhem je dlouhá 3,2 km a zvládnete ji i s kočárkem. Najdete tu pozorovací věže, naučné tabule a lavičky.

  • Chalupská slať

Krátká a velmi příjemná procházka k Chalupské slati vede po dřevěných chodníčcích a najdete ji kousek od Borových Lad. Parkoviště najdete u hlavní silnice. Pro děti je tu pěkné hřiště a zajděte se podívat i do zdejšího informačního centra Svinná Lada. Trasa tam i zpět je pouhých 1,3 km.

  • Zadov, Churáňov

Nejen že si tu můžete udělat krásnou procházku na borůvky do zdejších lesů, ale hlavně se tu můžete stavit v cukrárně Ella na borůvkové dobroty nebo na Churáňově do bufetu Pod stadionem. Oboje doporučujeme! Najdete zde.

  • Divoký bistro, Ádova chatová osada

V kempu u Úbislavi je nenápadné bistro, do kterého si ale musíte udělat rezervaci na oběd i večeři, jinak nemáte šanci. Ochutnat tu totiž můžete jídlo od francouzského kuchaře, který si prošel restauracemi honosícími se michelinskými hvězdami. Navíc tu mají i báječné dezerty, které zase umí skvěle upéct jeho česká manželka. Jídlo není dobré jen na chuť, ale i výborně vypadá. Ochutnat tu můžete šneky, žabí stehýnka, kolínko, ryby atd. Doporučujeme všema deseti 🙂 Děcka se tu navíc vyřádí v houpací síťi nebo si mohou pohladit oslíka či kozy.

  • Javorník

Na Klostermannovu rozhlednu na Javorníku vede krátká asi 1 – 1,5 km dlouhá procházka. Záleží, jakou trasu zvolíte. Dá se i trošku delší trasa s kočárkem. Dole navštivte bosonohou stezku a také Dům historie Javornicka, který byl otevřen teprve v dubnu 2019.

  • Kašperské hory a okolí

V Kašperských horách je toho k vidění mnoho. My doporučujeme třeba sklárnu Annín. Kluky, ale myslím, že to bude bavit i holky, vemte na bunkry poblíž Annína. Více najdete v této mapě.

Určitě nesmíte vynechat ani hrad Kašperk, ale za nás ještě krásnější a trošku méně turistický Pustý hrádek.

Napsat komentář