Padrťské rybníky, hrad Dršťka a vodní hamr Dobřív (jižní Brdy)

Moje srdcová záležitost. Sem jsem chodila už jako malá ještě „na tajňačku“ s tátou do uzavřeného vojenského prostoru. Také nás odsud několikrát vyhnali. A to i přesto že jsme se snažili schovat do příkopu nebo do lesa při každém podezřelém zvuku 🙂

Od té doby jsem tu byla několikrát. Dnes to tu ale vypadá jinak (teprve od roku 2016 je tu otevřeno). K Padrťským rybníkům už vedou turistické trasy a nově je tu naučná stezka. Trošku škoda…děti by to velké dobrodružství určitě uvítaly :)) 

Délka: 8 – 16 km, více variant (nebo k zřícenině hradu Dršťka 2,5 km)

Odrážedlo/kočárek: ano/ano

Občerstvení: s sebou nebo v přilehlých vesnicích

Zastávky: přístřešek Padrťské rybníky, Kolvín

NAUČNÁ STEZKA

Stezka, která byla vybudována teprve koncem roku 2019, není příliš vhodná pro děti. Je totiž velmi dlouhá. Měří 14 km a k výchozímu bodu stezky jsou to další 4 km jedním směrem. Pouze ze Skořic je to pouhý 1 km. Zde můžete zaparkovat na parkovišti Kolvín. Trasu z parkoviště na začátek naučné cesty máte tady. Dohromady tedy měří minimálně 16 km. Přesto ji tu chci zmínit, protože si můžete třeba projít jen část nebo to zkusit na kole. Doporučuji! Stezka informuje zejména o zaniklých obcích – Záběhlá, Kolvín a Padrť. Pořád tu můžete najít zbytky vojenských budov i trosky domů, statků, zdí a pár památníčků.

„JEN“ K PADRŤSKÝM rybníkům

S dětma stačí procházka jen na přehradu mezi Hořejší a Dolejší Padrťský rybník. I tak je to dost náročné, ale ulehčíte si, pokud vezmete kolo, odrážedlo nebo kočárek. Cesta je to bez problémů. Určitě nezapomeňte na svačinu. Na občerstvení tu nenarazíte.

  • OKRUH: Ze Skořic, resp. parkoviště na Kolvíně, cesta měří necelých 5 km. Dá se udělat okruh. Projdete zničenými vesnicemi Kolvínem, Padrtí a kolvínskou střelnicí. Na přehradě mezi rybníky je přístřešek při nepřízní počasí.
  • NEJPŘÍJEMNĚJŠÍ: Z Míšova cesta trvá 4 km jedním směrem. Trasa je tu. Řekla bych, že tady je cesta příjemnější. Vede lesem, jsou tu skalky. Ovšem zase si neužijete vojenského prostředí a ducha zaniklých obcí 🙂 Ještě se dá jít z Trokavce.
  • NEJKRATŠÍ: Z obce Teslíny je cesta nejkratší, má necelé 4 km. Všechny cesty jsou sjízdné s kočárkem.

DALŠÍ ZÁBAVA

Pokud se vám nebude chtít chodit takovou dálku, pak doporučuji jít alespoň na zříceninu hradu Dršťka. Cesta tam a zpět měří asi 2,5 km. Naproti hradu najdete i nově vybudovanou studánku.

Krásně je i u Dolního a Horního Skořického rybníka. Pokud budete shánět něco k snědku, pak doporučuji zajet do Mirošova do hospůdky U Kozlerů nebo restauraci Na statku.

Na koupání doporučujeme vesničku Dobřív a Huťský rybník u starého hamru. Ve vesničce najdete kromě této zajímavé technické památky velmi mnoho starých roubenek, kamenný most, starou roubenou hospodu. Doporučuji si tu udělat krátký kilometrový okruh.

 

Napsat komentář