Kokořínsko: jeskyně Harfenice a skála Had

Délka: 5 km

Odrážedlo/kočárek: zrovna tato trasa ne, dá se ale obejít

Občerstvení: s sebou

Zastávky: jeskyně Harfenice, skály Had, Sfinga a Pýchavka

Kokořínsko je nádherný kraj. Ideální pro výlety s dětmi, protože které děti nebaví skály a písek? My šli velmi pěknou nenáročnou procházku, kde cestou potkáte tři známé a několik méně známých skal.

Auto jsme zaparkovali poblíž Želíz. Když ve městě odbočíte do Malého Hubenova a za potokem se dáte doprava, tak po 200 metrech narazíte na malé parkoviště. Odsud se pak vydejte po žluté směr skalní reliéfy a jeskyně Harfenice. Mapu máme tady.

JESKYNĚ ŽENY S HARFOU

Po 1,5 km narazíte na první větší skalní reliéfy. Je tu pět obřích hlav od umělce Václava Levého. Hned vedle je jeskyně, které se říká Harfenice, podle už ne moc jasného reliéfu ženy s harfou. Děti tu byly nadšené. Skály se dají různě prolézat sem a tam. Můžou se podívat do jeskyně. Pokud chcete ještě více zábavy, můžete si jako my vymyslet nějaký příběh. U nás funguje hlavně ten o drakovi a nějaké zakleté princezně 🙂

SFINGA A HAD

Za dalších 200 metrů potkáte méně nápadnou Sfingu. Největším lákadlem je skála s vytesaným dlouhým a obrovským hadem. Odtud se pak můžete vydat dále po žluté k Žabí jeskyni. My ale zvolili okruh po cestě V.Levého a po 400 metrech zabočit doprava.

Tady je velmi zajímavá a dobře schovaná skála Pýchavka. Po 1,2 km dojdete na cestu vedoucí podél potoku Liběchovka přes místní mokřady, která končí zpět u parkoviště.

LESNÍ SOCHY

Toto lesní muzeum bude děti určitě bavit. Nezapomeňte ale přibalit svačinu a dostatek vody. My si tu udělali i piknik.

Sochy Václava Levého tu stojí od 19. století a jsou opravdu impozantní. Nejznámější jsou asi Čertovy hlavy, ke kterým se dostanete po modré z Liběchova. My ale chtěli něco méně známého. Stojí to za návštěvu!

 

 

 

Napsat komentář