Protržená přehrada na Bílé Desné

Délka: 6 km tam a zpět

Kočárek/odrážedlo: ano/ ano

Občerstvení: nonstop samoobslužný bufet u přehrady

Parkoviště: na konci ulice Údolní ve městě Desná

Na počátku 20. století byla na řece Bílá Desná otevřena nová přehrada. Nikdo netušil, že pár měsíců poté se přehrada protrhne a vyžádá si několik desítek lidských životů a stovky zničených obydlí.

Přehrada, resp.její pozůstatky, leží v krajině, která má velké kouzlo. Ač se tu stala takováto katastrofa, tak místo je to silné a příroda je tu krásná.

K přehradě se dá dostat různými cestami. My vám doporučujeme tu z konce ulice Údolní v Desné. U altánku a úpravny vody se tu dá bezplatně zaparkovat. Pak se vydejte po asfaltce přes řeku do kopce směr přehrada. Většinu cesty půjdete podél řeky. Dá se jít bez problémů s kočárkem či odrážedlem. Jen pokud si pak budete chtít u přehrady projít krátkou naučnou stezku či dojít k pamatníku u lesa, bude třeba kočárek zanechat u bufetu. Bufet je mimochodem skvělý a funguje nonstop. Když zde nejsou majitelé, tak funguje jako samoobsluha vč.čepování piva a kofoly. Je tu i malé dřevěné hřiště pro děti.

Po trase vás čekají různé zajímavosti naučné stezky od lesů ČR, úkoly pro děti a dřevěné vyřezávané sochy. Zajímavé jsou vodopády a hlavně vyhlídka, ze které vidíte, jak vysoká vlna se valila údolím po protržení přehrady. Úplně mi z toho zatrnulo. A když pak čtete na památném kameni jména obětí, mezi kterými figuruje velké procento dětí, je vám z toho velmi smutno. Jinak je to ale místo velmi silné a dětem se tento výlet moc líbil. 6 km ušly jako nic.

TRASY

  • Altánek Údolní (úpravna vody) – Protržená přehrada, 3 km jedním směrem

– lze s kočárkem i na odražedle, ale směrem k přehradě je to do kopce

– lze zaparkovat poblíž altánku

– po cestě je naučná stezka, hádanky pro děti a vyřezávané dřevěné sochy

– mapa ZDE

  • Josefův důl, lesní brána – Protržená přehrada, 3,1 km jedním směrem

-lze i s kočárkem (do kopce), ale zpočátku se musí obejít (3,4 km jedním směrem), MAPA

-bezplatné parkování u lesní brány, lze tu udělat i výlet na vodopády Jedlové

– mapa ZDE

  • Albrechtice – Protržená přehrada, 6,5 km jedním směrem

MAPA

  • Jizerka – Protržená přehrada, 6, 2 km jedním směrem

    MAPA

Napsat komentář