10 lesních her, které budou vaše děti bavit

Vybrali jsme pro vás 10 her, které si můžete zahrát v lese, ale některé i v parku nebo na zahradě. Většinu jsme vyzkoušeli, některé ale máme teprve v plánu. I kdybyste do svého herního repertoáru zařadili jen jednu, udělá nám to velkou radost. Na konci článku najdete tipy, kde můžete hledat další inspiraci.

  • Naučte se uzlovat

Tato hra je určena spíše pro starší děti, ale v mnoha případech (třeba mém) i pro rodiče 🙂 No tak se přiznejte – kdo z vás umí aspoň vůdcovský uzel? A co dřevařskou nebo kravskou smyčku? Nebo zadrhovací Prusíkův uzel používaný v horolezectví? Pár uzlů najdete tady.

  • Pochodové značky

Rozdělte se na dvě party s tím, že první vyrazí třeba o 15 minut dříve a bude za sebou zanechávat různé značky kudy kam. Stopy lze tvořit z šišek, klacků, větví. Netřeba se omezovat jen na šipky. Existuje řada dalších jako třeba „tudy nechoďte“, „studánka“, „pozor“, „dopis“. Můžete si zkusit vymyslet i svoje vlastní. Inspiraci najdete třeba zde, ale i u dalších Skautů nebo Junáků.

  • Honba za pokladem

Tuto hru hrajeme i doma nebo na zahradě. Stačí dopředu v lese (nebo na zahradě) poschovávat pár indícií, které vedou k ukrytému pokladu, vymyslet příběh a ukrýt odměnu. Fantazii se meze nekladou. My naposledy hledali ponožky lichožroutům. Za odměnu pak lichožrout holkám nechal nějaké dobroty.

  • Schovávaná s žaludy

Na začátku procházky nechte děti poschovávat na vymezeném prostoru pár žaludů (či kaštanů, ořechů – něco, co se v daném místě nevyskytuje), a pak vyražte na krátkou procházku, na které si povídejte o veverkách (doporučuji knížku od Petera Wohllebena „Citový život zvířat“) a o tom, jak si zahrabávají své zásoby, které pak dokáží po několika měsících znovunalézt. Budou si děti také po návratu pamatovat své úkryty? Kolik žaludů se jim podařilo najít?

  • Bingo!

Nakreslete nebo napište dětem na kartičku, co vše mají nalézt v lese. Mohou spolupracovat nebo hrát proti sobě. Vydejte se na výlet a nechte děti pozorovat les. Co vše našly? Jarní Bingo naleznete ke stažení třeba na webu Kačabích pohorek.

  • Fotografická paměť

Rodiče sesbírají pár lesních věcí a ukryjí je třeba pod mikinu. Přivolají děti a na pár sekund jim odtajní, co se pod látkou skrývá. Za 20 sekund se věci zase zakryjí. Děti pak buď vyrazí do lesa a přinesou stejné věci, které byly ukryty nebo je alespoň vyjmenují. Kdo si zapamatuje nebo přinese víc věcí, vyhrává.

  • Hod šiškou na cíl

Každé dítě si najde pár šišek a dostane pár úkolů typu „trefit se do díry v pařezu“, „trefit smrk na tři metry“ atd. Záleží na šikovnosti a věku dítěte. Komu bude munice stačit? 🙂

  • Hádanky

Tuhle hru používáme ve chvíli, kdy chceme, aby cesta dětem rychleji ubíhala a neptaly se pořád „kdy už tam budeme?“ :). Buď hrajeme verzi, že jsem nějaké zvíře a děti se musí otázkama, na které se odpovídá ano nebo ne, dopátrat které („jíš maso?“, „žiješ v noře?“).

A nebo pokládám otázky já a děti odpovídají. Třeba „z jakého stromu je tento plod?“, „jaké z těchto zvířat je savec? Mravenec, datel nebo liška?“ atd.

  • Sbírání jedlých věcí

Tady asi netřeba nic komentovat. Prckové dostanou kelímky či košíčky a sbíráme – borůvky, maliny, ostružiny, houby, kopřivy 🙂 ….

  • Červíci

Tato hra se může hrát i na zahradě nebo v parku. Rodiče si dopředu nastříhají různě barevné – výrazné i méně výrazné – kousky vlny (10-15cm). Určí trasu, start a cíl nebo vymezenou plochu a po této trase poschovávají provázky. Můžou pověsit na strom, vložit do mechu – náročnost zase dle vašich dětí.

Každé dítě pak dostanete určitou barvu, kterou má hledat a vyrazí na start. Mohou pracovat i ve skupinách. Dejte dětem na hledání třeba čtvrthodinku. Kdo najde víc červíků?

 

ZDROJE a DALŠÍ TIPY:

– naše hlava :))

– Hry z lesní škol(k)y, autoři: Jane Worroll a Peter Houghton

– web Jděte ven

– web Kačabí pohorky

Napsat komentář