Na ferraty!

Rodiče také občas potřebují odpočinek…vyčistit hlavu a uvolnit se. Dobrým prostředkem k uvolnění jsou ferraty.  Člověk se soustředí, kam dát nohu, kam dát ruku (případně si snaží vnuknout, že se nebojí výšek :)) a nemyslí na blbosti. A když půjdete ve třech a více lidech, můžete vzít klidně děti s sebou. Na ferratách ve Slaném i v Děčíně se skvělé zabaví. Nehledě na to, že je baví už samotné sledování rodičů visících na skále 🙂

Ferrata Slánská hora

Sportovní ferrata ve Slaném je vcelku nová. Otevřena byla teprve v polovině roku 2015. I proto není tolik známá a je velká pravděpodobnost, že tu budete narozdíl od ferraty v Děčíně úplně sami.

Pokud byste s sebou brali děti, pak je pod skálou dost velký prostor na hraní (dokonce je tu i nějaké staré retro hřiště a lavice). Ale pozor, občas se tu na zemi objevilo nějaké sklo a nepořádek, takže bude lepší, když se s nimi jejich „hlídač“ vydá na procházku po naučné stezce. Více info o stezce máte tu.

TRASA

Pro Pražáky a Středočechy je to jednoduše přístupná ferrata. Z Prahy trvá cesta do centra Slaného přibližně půl hodiny. K ferratě se dostanete z ulice Bienerova, na jejímž konci je malé parkoviště. Odsud je to pak asi pět minut cesty značené ukazateli.

Trasa 1 (Dostanete se nahoru na skálu). Trasa 2 vede lesem.

 

Do Slaného se samozřejmě dostanete i autobusem nebo sem vede železnice.

VYBAVENÍ

Aby vás to na ferratách bavilo, je třeba mít dobré vybavení. Já používám ferrata packet II od Singing rock. Je to zvýhodněný balíček, ve kterém najdete ferratový úvazek (sedák), ferratové brzdy a přilbu. Takže vlastně vše, co potřebujete. Přikoupit si případně můžete ještě rukavice, celotělový úvazek nebo odsedávací smyčku/karabinu. K tomuto setu by stačilo přikoupit karabinu, ale pro těžší ferraty je lepší koupit i odsedku, protože je variabilnější.

Výhodou je, že máte v jednom balíčku všechny základní věci, které kdybyste kupovali zvlášť, tak se na takovou nízkou cenu nikdy nedostanete. Dalším plusem je lehoučká přilba, která dobře sedí většině lidí, protože je v univerzální velikosti. To může být ovšem i nevýhodou, pokud máte nestandartní hlavu :))) Proto si helmu určitě raději zkuste.

S karabinami se mi pracuje velmi dobře. Automaticky se zasekávají, jsou jednoduché na používání a lehce se otevírají. Navíc dobře sednou do dlaně. Někdo by možná uvítal více poutek na úvazku, ale mně to přišlo dostačující. Více můžete vidět na fotkách.

Singing rock je česká firma sídlící u Českého ráje – oblíbeném místě horolezců. Od roku 1992 se vypracovala na jednoho z předních výrobců horolezeckého zboží na světě. A podporovat „naše“ je přece super 🙂

CESTY

Pro mě jako téměř úplného začátečníka (rozuměj, jednou jsem se nějakým omylem ocitla na umělé stěně a jednou na skále :)) to nebylo nic lehkého. Aspoň že manžel je zkušený lezec 🙂

Absolutní začátečník, který vůbec neví, co ho čeká, může být docela překvapen. Není to žádná cestička, kde se přijišťujete. Je to prostě skála :)) Jsou zde ale různé cesty, z nichž nejjednodušší je B/C. Nahoře je většina cest zakončena komínem, který by měl nést spíš označení D, než-li C. Pro mě jako začátečníka byl určitě nejnáročnější. Většina cest tu má značenou lehčí náročnost, než ve skutečnosti jsou.

Výstup trvá přibližně 20 minut a zajištění je tu všude perfektní. Nahoře vás čeká přechod (přeskok?) přes průrvu nebo lanový most. Všechno je hezky vidět na fotkách. Sestup je po pěšince kolem skály 5 minut zpět dolů k ferratě nebo po cestě na parkoviště.

OBČERSTVENÍ

Doporučujeme pizzerii Hemerkův statek. Mají tu parkoviště, zahrádku, ale hlavně dobré jídlo a dětský koutek, takže se po sportovním výkonu budete snad moct v klidu najíst 🙂

Napsat komentář