9 tipů na výlety na jižní Moravě

Na Moravě je krásně. Naše rodina teda moc nemusí vedro, ale Moravě to rádi odpustíme 🙂 Ta pohoda, dobré jídlo, vinohrady a skály…to si prostě musíte zamilovat 🙂 Tady je našich devět tipů na místa, která stojí za návštěvu (o Pálavě už jsem psala například v tomto článku).

  • Děvín – Kotel – Soutěska

Tato národní přírodní rezervace je prostě nádherná. Už z dálky vás pohled na ni láká k návštěvě. Zaparkujte u rozcestníku Perná – rozcestí a odsud se vydejte po NS Děvín směr kopec. Po 1,5 km se vám naskytne pohled na impozantní skály. Dál už vede cesta po rovině a ve stínu lesa. Dá se jít s terénním kočárkem, ale spíše doporučujeme nosítko nebo vlastní nožky 🙂 (doplněno později – děkuji čtenářce za upozornění).

Obejdete vrchy Pálava a Obora a skálu Trůn. Okruh měří 4 km a s dětmi a kocháním se to je přibližně na 2-3 hodiny. Odkaz na trasu máte tady.

  • zřícenina Dívčí hrady (Děvičky)

Kratší, ale náročnější výlet, protože je pořád do strmého kopce a musíte ho zvládnout bez kočárku, vede z Pavlova na Dívčí hrady neboli Děvičky. Měří 1,5 km jedním směrem. Trasu máte tady. Je odtud krásný výhled na nádrž Nové Mlýny a okolí. Můžete si pak výlet prodloužit dále třeba na Děvín, což je dalších 1,5 km navíc.

  • Jáňův dvůr

Na občerstvení, ubytování nebo kempování doporučujeme Jáňův dvůr. Stany si můžete rozložit v ovocném sadu. Mají tu velmi čisto a jsou připraveni na děti. Je tu pro ně připraveno hřiště, ale ještě více je zaujme řada místních zvířátek, např. kozy a ovečky. Dál potom mají i koně, na kterých se můžete svézt. Je tu velký klid a nám se tu moc líbilo. Navíc vaří z místních surovin. Víc jsem psala právě v tomto článku.

  • Mikulov

Vůbec jsem předtím netušila, jak krásné město Mikulov je. Připadali jsme si tu jak někde v Itálii. Je tu řada malých kavárniček, levandule, kamenné chodníčky, krásný zámek, kopečky, výhled na vinice. Určitě se zajděte podívat do zámecké zahrady. Z kaváren doporučujeme Kafé jako doma, Café Bárta a Pod hrádkem.

  • Zoo Hodonín

Parkoviště k této ZOO najdete asi 350 metrů odsud. Dá se jít v pohodě s kočárkem, ale pozor na auta! Parkoviště leží ve velmi zvláštní části města, která je plná garáží. Zoo samotná už je ale víceméně v lesoparku. Je opravdu velmi malinká. My tu byli jen necelé dvě hodiny i s jídlem. Nejvíc vás asi uchvátí bílí lvi a opice. Najdete tu i bufet, ale jako už tradičně tu mají hlavně hranolky a párky v rohlíku. Před Zoo je moc pěkné 3D bludiště, za které se platí zvlášť.

Za vstupné zaplatí dospělí 130 Kč, děti od 3 let 80 Kč.

  • Chřiby – zřícenina Cimburk a skála Kozel

Určitě si udělejte alespoň jeden výlet na vrchovinu Chřiby. Doporučujeme třeba 3,5 km dlouhý okruh okolo hradu Cimburk a impozantního skalního útvaru Kozel. Dá se jít s kočárkem, ale určitě pouze terénním! Počítejte s tím, že na hradě ho budete muset nechat na nádvoří. Mapku okruhu najdete v tomto odkazu. Na začátku je celkem velké neplacené parkoviště. Můžete zvolit, jaký směr chcete. My šli první k hradu Cimburk a pak až ke skále Kozel. Na rozcestí za hradem je altánek na posezení a svačinku. Další je u skalního útvaru Kozel.

Hrad Cimburk je otevřen od 9 do 18 hodin, ale místní milý pán nám ho bez problémů otevřel už po osmé. Vstupenky koupíte na místě, nelze platit kartou. Dospělí platí 50 Kč, děti 30 korun, do 6 let je vstup zdarma. Psi můžou dovnitř na vodítku. Na hradě dávejte na děti pozor. Nemají tam úplně domyšlené zábradlí a děti by mohly snadno propadnout.

U skalního útvaru Kozel můžete dětem vyprávět pověst o tom, že skála je prý zkamenělý čert, který byl vypuzený poustevníkem stavějícím zde kapli. Podle další pověsti je skála balvan, který nesl a tu upustil sám Lucifer, když ho chtěl hodit na kostel, který stavěl Cyril a Metoděj. Poslední jmenovaný ho ale zpozoroval a zničení kostela mu pomocí kříže překazil.

  • Lednicko – valtický areál

Tohle není jen tak nějaká zámecká zahrada. Tady můžete dát s dětmi výlet klidně na celý den. Obejít celý areál vám s dětmi může trvat klidně 3-4 hodiny. Tady návrh výletu. Navštívíte minaret, pár mostů, potkáte čápy i dravce.

Kromě návštěvy zámecké zahrady a zámku, pak můžete jít na plavbu lodí nebo jízdu koňským povozem. Co ale naše holky bavilo nejvíc byly místní dravci, které tu představuje společnost Zayferus chránící divoké dravé ptáky. Občerstvit se můžete v zámecké restauraci. Veškeré info najdete přímo na jejich webu.

Všechno zvládnete bez problémů s kočárkem i s odrážedlem. Parkovat můžete na placeném parkovišti před vchodem. Na jídlo doporučuji restauraci u Fábů, kde mají i malé dětské hřiště nebo restauraci U Tlustých známou z pořadu Ano, šéfe.

  • Sirotčí hrádek a Stolová hora 

Tento výlet se mi líbil nejvíc. Z neplaceného parkoviště ve městě Klentnice se vydejte nahoru do kopce na Sirotčí hrádek. Po prohlédnutí hrádku se vraťte kousek zpět k místnímu hřišti a poté po žluté turistické značce na Stolovou horu. Po pravé straně budete míjet spoustu dalších skal a jeskyní. Udělejte si k nim odbočku. Mapku máte tady. Trasa má jedním směrem necelé 3 km a není to úplně okruh. Můžete se buď vrátit stejnou cestou zpět nebo dojít po silnici zpět k parkovišti (asi 800m). My poslali po silnici pro auto pouze tátu a sami zatím odpočívali u místního vinohradu 🙂 Trasa není vhodná pro kočárek (I když pokud chcete za každou cenu, tak terénní to asi zvládne :-). Jde hlavně o příkřejší výstup a sestup) .

Jsou tu velmi krásné výhledy na Mikulov, svatý kopeček a vinohrady. Po cestě je pár laviček, na kterých se můžete občerstvit.

  • vodní nádrž Nové Mlýny

Sem zavítejte pro osvěžení v horkém letním dnu. A že jich tu je! 🙂 K rekreaci slouží hlavně horní Mušovská nádrž a dolní Novomlýnská. Prostřední nádrž je přírodní rezervací. Zážitek je i průjezd po hrázi z Dolních Věstonic do Strachotína. V nádrži jsou dva ostrovy. Na jednom můžete vidět kostel sv. Linharta. Památka na zatopenou obec Mušov.

6 Replies to “9 tipů na výlety na jižní Moravě”

  1. Dobrý den,
    na základě Vašeho blogu jsme si chtěli se synem (6m) udělat výlet Děvín Kozel Soutězka. Bohužel cesta tedy absolutně není vhodná pro kočárek, na začátku je celkem strmý kopec, který je plný kamenů a přechází ve schody. Jen tedy upozornění, pokud tuhle trasu někdo půjde, tak nejlépe jen dítko do nosítka, popř. opravdu lehký kočárek, se kterým zdoláte minimálně první úsek cesty. My jsme se bohužel museli otočit a výlet ukončit, neboť jsme se nedostali s kočárkem, tak mohu hodnotit cca první 1 km trasy, více ne. Ale za nás to určitě není vhodný výlet a kočárkem ☹️

    1. Dobry den,

      je mozne, ze se to tam nejak zmenilo…tuto trasu jsme sli v roce 2019, s kocarkem!. Schody tam tusim nebyly. Odkud jste sli? Sli jste z Perne-rozcesti?
      Kazdopadne my protlacime kocarek skoro vsude, takze je mozne, ze jsem to zvazila spatne a neni to kocarkem pro kazdeho a nebo pro kazdy kocarek 🙂

  2. Dobrý den,
    Ano perna rozcestí. Škoda, že sem nejde vložit foto, jen pro představu. Kdybychom neměli nositko s sebou, tak bychom to otočili hned pod kopcem, takhle jsme to zkusili, ale bohužel. Myslím, že ani golfky by to nedaly, musela byste kočárek vzít do ruky alespoň část kopce. Nebo určitě ne s dítětem v kočárku. A to jsme zvyklí s manželem na túry a výšlapy.

  3. Ok, já vám věřím. No tak napíšu do článku, že to nejspíš nejde….My to určitě šli s kočárkem, terénním, ale přesné detaily, jestli jsme někde něco vynášeli si nepamatuji :-/ Bohužel jsem článek psala až nějaký čas poté.
    Nechám tam jen část trasy, kde vím, že to jde určitě. Našla jsem to totiž i na jiném webu, že s kočárkem ok. Ale je možné, že ten začátek je hardcore.
    Díky a mějte se pěkně!

  4. To určitě neměla být kritika Vašeho článku, spíš jsem chtěla poukázat na fakt, že ne všichni to můžou zvládnout s kočárkem, pěkný den 😊
    Kdybyste ty fotky chtěla, jen pro představu, tak klidně pošlu 😊

    1. To byla mila a konstruktivni kritika a to je v poradku 🙂
      Fotky mi poslete na mejl prosim, jestli to pro vas neni problem. Dekuji a pekny den i Vam

Napsat komentář