Tipy na knížky pro děti I.

Jak už jsem psala v předešlém článku, miluju ilustrace v dětských knížkách. Mohla bych si jimi tapetovat pokoj 🙂 Nebaví mě moc nakupovaní oblečení pro děti, hračky už vůbec, ale zato knížky! Moje děti to budou mít těžké, pokud nebudou vášnivé čtenářky 🙂

  • Encyklopedie Larousse pro nejmenší

Knížka se líbí jak naší mladší roční dcerce, tak i starší tříleté. Oblíbí si ji ale i starší děti. Záběr je široký – od poznávání zvířátek až po historii, lidské tělo a vesmír. Na některých stránkách jsou poznávací úkoly a kvízy. Spoustu obrázků, textu méně. Za výhodu považuji právě to, že vydrží dlouho. Nudit se u ni nebude malé batole ani předškolák či dokonce školák.

S někerými texty jsem nesouhlasila, ale to už záleží na rodičích, jak to dětem vysvětlí. Cena se pohybuje kolem 300 Kč.

  • Oskar a měsíční kočky – Lynda Gene Rymondová

Ilustrátorka Nicoletta Ceccoliová obohatila knížku nádhernými snovými ilustracemi. Kresby jsou to opravdu originální. Kniha je dle mého názoru pro děti od dvou a půl let. Textu je v knížce málo, ale přesto příběh stojí za to. Vypráví o kocourkovi Oskarovi, který zlobí a skáče všude možně, až vyskočí na Měsíc. Jak se dostane zpátky ke svému klukovi?

  • Honzíkova cesta – Bohumil Říha

Klasika. Moje srdcovka z dětství. Některé pasáže sice dost silně zavánějí starou dobou (1.vydání v roce 1976), ale ilustrace Heleny Zmatlíkové a příběh obecně je krásný. Když jsem byla malá, byl pro mě Honzíkův příběh velkým dobrodružstvím. Jeho cesta na venkov za babičkou a dědou, dobrodružství, která prožil s místními dětmi a zvířátky, to vše mě jako dítě velmi pohltilo. Knížka je ideální pro předškolní děti až cca. do 10 let.

  • Gruffalinka – Julia Donaldson, ilustrace:  Axel Scheffler

Vtipný, veršovaný příběh o příšerce Gruffalince a jejím tatínkovi. Pokračování knížky Gruffalo. Naše tříletá dcerka ji miluje.

“ Kdopak se to tudy plížil, otisk stopu přehroznou? Dravé oči z výše shlíží. Kdo ví, možná myší jsou?“

Napsat komentář