3 tipy, jak si užít Helsinky

Helsinky jsou jedno z nejklidnějších evropských hlavních měst, která jsme navštívili. Doprava je tu oproti Praze téměř nulová. Lidí je tu málo. Prostě si tu nepřipadáte jako v hlavním městě takové velké země jako je Finsko 🙂

Helsinky jsou zajímavé i z hlediska architektury. Nečekejte tu ale až na výjimky žádné starobylé památky. Hlavní město Finska je moderní s řádou zajímavých novodobých staveb. Navíc tu najdete mnoho parků a přírody vůbec. Skandinávská města prostě milujeme. Nejvíc se nám zatím líbil Stockholm, ale Helsinky nejsou v oblíbenosti daleko za ním :).

Doprava po Helsinkách

Do Helsinek nejspíše poletíte. Let z Prahy trvá si dvě hodinky. Helsinské letiště je malé a dostat se do centra není nic složitého. Stačí najít vlakové nádraží, kam vás zavedou šipky, a pak si stáhněte aplikaci HSL, kde si za 4,2 Eura (nebo v automatu za 5 Euro) koupíte lístek, a vlakem, který jezdí každých 10-15 minut, se nechte odvézt do zastávky Helsinky (Hlavní nádraží).

Pro dopravu po Helsinkách pak doporučuji používat právě uvedenou aplikaci. Základní lístek stojí 2,8 Eura a platí 80 minut. MHD je tu velmi dobrá. Tramvaje i autobusy jezdí na čas. Metro je hezké a přehledné.

TIPY

Zde najdete naše tipy, co určitě nesmíte v Helsinkách minout. Pro další inspiraci vám doporučujeme navštívit třeba tohoto průvodce CK SEN.

  1. pevnost Suomenlinna

Obranná námořní pevnost rozkládající se na několika propojených ostrovech je k nalezení asi 10 minut cesty lodí přímo z centra Helsinek (5 E tam i zpět). Bez problémů tu strávite klidně půl dne. Můžete se procházet krásnou přírodou, prolézat různá zákoutí pevnosti, navštívit vojenské muzeum a poté posedět u moře nebo v jedné z mnoha kavárniček.

Na těchto ostrovech dokonce žije trvale několik stovek obyvatel. Pevnost je zařazena mezi památky UNESCO.

2. tržnice a místní pokrmy

Když se vrátite zpět z pevnosti Suomenlinna, navštivte starou nenápadnou tržnici (viz.foto), která je hned vedle přístavu.

Projít k ní musíte přes helsinský centrální trh, kde se také určitě na chvíli zastavte. Otevřeno tu mají většinou od 8 do 16 hodin. Když už zde budete, nevynechte ani Senátní náměstí nebo Uspenskou katedrálu. Všechni místa máte vyznačena v mapě.

A jaké pochoutky můžete ochutnat? Na své si tu přijdou hlavně masožravci. Mají tu losí a sobí klobásky, lososa na všechny možné způsoby, kaviár a dokonce tu najdete i medvědí konzervu (asi 45 E). Finové mají i dobré pečivo a většinou není problém najít v bezlepkové verzi. Pro ty, co nemaji chuť na maso, doporučuji ochutnat borůvky, ostružiny a všechny možné plody. U některých jsem ani nevěděla, jaký mají český název.

Vyzkoušejte také jednu z poboček  Skiffer restaurant (jednu mají i na ostrově) a ochutnejte pokrm zvaný Liuska. Je to taková pizza podivného tvaru 🙂

3. moderní architektura, knihovna

Po prohlídce starších památek si zajděte prohlédnout trochu moderny. Zajímavá je třeba helsinský knihovna, která není nápadná jen budovou samotnou (v horním patře si připadáte jako na nějakém korábu), ale zajímavá je i tím, co za různá vyžití může knihovna obsahovat – místnosti na hraní videoher, playstation, šicí stroje, dětský koutek, 3D tiskárny atd.

Zajímavý je také dřevěný kostel a vůbec náměstí poblíž Hlavního vlakového nádraží. Z nejrušnějšího místa v Helsinkách se najednou ocitnete v naprostém tichu.

V Helsinkách je samozřejmě spoustu dalších míst, která stojí za návštěvu – parky, hipsterské čtvrti, hospůdky, kavárničky, metro…každý si najde to svoje 🙂

 

Napsat komentář