Bílé Karpaty – Žítková

Kniha Žítkovské bohyně od Kateřiny Tučkové vypráví o drsném životě na hranici České a Slovenské republiky nad městem Starý Hrozenkov. Kraj Moravských Kopanic je v knize vykreslen tak působivě, že jsem ho prostě musela vidět. Nechci tu polemizovat, do jaké míry dílo odpovída skutečnosti. Díky ní ovšem obec Žítková nabyla na věhlasu. Těžko ale říct, jestli to bude tomuto kraji ke škodě nebo k užitku. Snad ale zvyšujícím se počtem turistů neztratí své kouzlo, které je zde cítit na každém kroku.

Tento kraj je kouzelný a tajemný zároveň. I proto zde žily ženy, pro někoho bohyně, pro jiného čarodejnice, které měly magické schopnosti, vyznaly se v zákonitostech přírody a uměly naslouchat jak lidem, tak krajině kolem sebe. Lidé za nimi chodili se svými problémy – fyzickými, psychickými i rodinnými.

A aby té magie nebylo málo, navštívili jsme Žítkovou na Velikonoce – nejkouzelnější svátky v roce 🙂

   

Bydlení jsme našli přímo ve Starém Hrozenkově v pronajaté chalupě asi 1,5 km pod Žítkovou kousíček od hranic se Slovenskem.

 

Výlety

 • Žítková

Ze Starého Hrozenkova se vydejte nahoru na Žítkovou. Zde si to projděte a kochejte se krásnými výhledy. Potom se vydejte navštívit dům prý poslední žítkovské bohyně a po prohlídce pokračujte po cestě dál, až dojdete k překrásnému lesu, jehož cesta vás dovede zpět do Starého Hrozenkova. Výlet je dlouhý necelé 4 km. Najdete ho zde.

Prohlídku určitě doporučujeme. Je ovšem pouze o víkendu a ve svátek v odpoledních hodinách. Dýchne tu na vás pozitivní energie, síla přírody, divokost místní krajiny…Malebné kopečky pokryté jen lesy, loukami a sem tam nějaká chaloupka.

      

 • Vyškovec, Mikulčin vrch

Vyškovec je typická obec Moravských Kopanic. Chaloupky roztroušené po kopcích. Většina už dnes slouží k rekreačním účelům. Obec je malá, má jen něco kolem 150 obyvatel. Určitě vylezte z parkoviště nahoru na kopec posedět si u kapličky se zvonicí a krásným výhledem. Od zvonice můžete dojít (nebo dojet 🙂 )  až na Mikulčin vrch. Projít se pak můžete k ovčí farmě, kde si můžete koupit místní produkty. Kudy kam naleznete v mapce.

  

 • Velký Lopeník – rozhledna

Velmi originální stavbou je rozhledna na kopci Velký Lopeník, která tu stojí teprve od roku 2005. Dubová  věž měří 22m a vede na ni 101 schodů. Dá se tu dobře posedět na louce či v přístřešku. Můžete sem vyrazit třeba 2,5 km z Grúně.

 

 • Velká Javořina

Na nejvyšší horu Bílých Karpat se můžete dostat buď pěšky z české strany (5,5km) nebo autem ze strany slovenské na Holubyho chatu a pak už je to jen půl kilometru.

Jelikož je hřeben odlesněn, je tu krásný rozhled do krajiny. Najdete zde vysílač vysoký asi 135m. Velká Javořina je symbol přátelství Čechů a Slováků.

 

Přečtěte si 😉

 • Žítkovské bohyně – Kateřina Tučková
 • Žítkovské čarování – Jiří Jilík

2 Replies to “Bílé Karpaty – Žítková”

 1. Zdravím, dá se na některý z Žítkovskych výletů vyrazit i s kočárkem, nebo je to spíš na nosítko?
  Díky moc za tip.

  1. Zdravím, všechny výlety, co tam mám, zvládnete s terénním kočárkem 😉 hezké výlety

Napsat komentář