10 tipů, jak zabavit malé děti při dlouhých cestách autem

Naše děti cestují autem často a rády. Téměř od narození jsou zvyklé několikrát do roka jezdit trasu Praha – Tatry. S autem jsme také navštívili Korsiku, Itálii, Rakousko… A tento rok jsme v autě strávili nonstop tři týdny při návštěvě pobaltských států. Na delších cestách to ale občas stále je trošku problém. Trvalo dlouho, než jsme přišli na to, jak našim dětem pomoct, si delší cestu aspoň trochu užít. Možná vám něco z našich tipů pomůže 🙂

 • Jídlo a pití

Tak bez toho se neobejdete 🙂 Už párkrát se nám stalo, že došly zásoby, a to byl teda mazec. Takže doporučujem nakrájet ovoce a zeleninu do krabiček, pokud nejste sugarfree tak nějaké sladkosti, bagetky a do brčkových nebo sportovních lahviček na šňůrce něco k pití. My je nakupujeme třeba v obchodě Promrnousky. Doporučuji vše takto připravit, aby byly děti samoobslužné a neměli jste pak vodu vylitou po celém autě.

 • Časopisy, knížky s různými úkoly a samolepky

A k tomu jim nezapomeňte do kapsáře přidat i nějaké tužky a pastelky. Akorát počítejte, že budete celou cestu řešit velké množství dotazů 🙂 Samolepky zkuste koupit takové, které se dají lepit víckrát. Dobré jsou i různé cestovní deníčky, do kterých můžete sbírat samolepky.

 • Magnetické tabulky a knížky

Tuto hru jsme objevili teprve nedávno. Děti si mohou na magnetické tabulce tvořit různé obličeje. Naše holky to moc baví, akorát se rychle ztrácejí různé propriety 🙂  Mají pro holky i pro kluky.

 • CD s písničkami a pohádkami

Svěrák, Uhlíř, Skoumal…každý má už určitě své oblíbené. Můžete si zpívat a cesta bude aspoň ubíhat rychleji 🙂

 • Omalovánky s vodotužkou (vodové omalovánky)

Výhodou těchto omalovánek je, že nemusíte brát vodovky a mít od nich pak auto celé upatlané. Stačí jen naplnit tužky vodou a dětem už se budou obrázky vybarvovat samy.

 • Foťák

Postačí starý foťák nebo dětem kupte nějaký levnější, který jim můžete svěřit a nechte je, ať zdokumentují cestu svým pohledem. Akorát se pak připravte na třídění několika tisíc fotek 🙂

 • Hry na mobilu nebo tablet

Některým rodičům se to možná nebude líbit, ale pokud cestujete 12 hodin za den, pak vám jedna pohádka na tabletu hodně pomůže a dětem neublíží. Snažíme se jen regulovat, jak dlouho se děti dívají a co sledují. U nás třeba jede indián Yakari, Ferda Mravenec, ovečka Shaun a Byl jednou jeden život. Z filmů pak Doby ledové, Vaiana apod.

 • mluvící hry

Děti mohou zabavit také hry tipu „kdo vidí červené auto? , kdo uvidí první kravičky?“ a prostě, co vás napadne.

 • spánek

Pokud vaše děti jízdu autem moc nemusí, je dobré jezdit v časech, kdy je nejspíše zmůže únava.

 • přestávky

Dělejte je často. Ideálně si je dopředu naplánujte, ať můžete zastavit někde, kde jsou hřiště nebo někde, kde si můžete udělat hezkou procházku. Krásná odpočívadla mají v Rakousku nebo třeba v Itálii.

 

2 Replies to “10 tipů, jak zabavit malé děti při dlouhých cestách autem”

 1. U nás se osvědčil tablet, na kreslení fixy a stiratelná tabulka. Jídlo, které se dá průběžně zobat. A v létě při návratu z Řecka mě zachránily elektronické dětské knihy v mobilu. Na jeden zátah jsme dali Pejska a kočičku a v autě naprostý klid 😁

  1. 😀 stiratelna tabulka je taky super napad! Pejsek a kocicka je tak dlouhy? 😀 zkusime! Diky

Napsat komentář